diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Sašo Uplaznik (Author), Andrej Štrukelj (Mentor)

Abstract

Gradnja premostitvenih objektov z metodo postopnega narivanja je vedno bolj razširjena, še posebej na terenih s težko dostopnostjo, neugodno geološko sestavo in za gradnjo objektov z večjimi razponi med stebri. V diplomski nalogi v uvodu spoznavam širše vidike mostogradnje s poudarkom na razvoju metode gradnje z monolitnimi strukturami, ki so skozi leta prešla v postopno narivanje prednapetih armiranobetonskih mostov. Bistvo te metode je lokalizirana gradnja celotne prekladne konstrukcije v delavnici, ki ji periodično sledi postopno narivanje na zgrajene stebre in opornike. Na prvi pogled razmeroma enostaven način tovrstne gradnje pa zahteva vpeljavo dodatnih kablov v prekladno konstrukcijo, ki prevzamejo napetosti v konstrukciji, ki se pojavijo med in po končanem narivanju. Kot spoznavam v eksperimentalnem delu pri gradnji viadukta 6-2 Ponikve, je elegantna logistika podkrepljena še z natančnimi meritvami in posebej prilagojeno opremo, ki so značilni za takšno gradnjo.

Keywords

mostovi;gradnja mostov;premostitveni objekti;viadukti;gradnja viaduktov;tehnologija gradnje;postopno narivanje;Ponikve;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Source: Maribor
Typology: 2.11 - Undergraduate Thesis
Organization: UM FGPA - Faculty of Civil Engineering, Transportation Engineering and Architecture
Publisher: [S. Uplaznik]
UDC: 624.21.073(043.2)
COBISS: 15053334 Link will open in a new window
Views: 2588
Downloads: 314
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary title: ǂThe ǂconstruction technology of the viaduct 6-2 Ponikve
Secondary abstract: The construction of bridges using the method of incremental launching is expanding especially when dealing with difficult terrains with weaker geological properties and by building structures with larger spans between the piers. In the diploma I introduce wider aspects of bridge building with the accent on the development of methods that comprise big monolithic structures which evolved through the years in the incremental launching of prestressed concrete superstructure. The core of the method is localized construction of the entire structure in the workshop with periodical incremental launching of the growing structure on pillars and piers. Seemingly simple construction technique includes in reality the introduction of additional suspension cables in the construction that play the crucial role of opposing the additional stresses in the superstructure during launching and provide the necessary support in the final position of the composition. As I discover in the experimental part at the construction of the viaduct 6-2 Ponikve the elegant logistics is supported also with accurate measurements and specially developed launching equipment that is typical for this kind of bridge building technique.
Secondary keywords: bridges;bridge design;viaducts;incremental launching;building of bridges;
URN: URN:SI:UM:
Type (COBISS): Undergraduate thesis
Thesis comment: Univ. v Mariboru, Fak. za gradbeništvo
Pages: X, 123 f.
Keywords (UDC): applied sciences;medicine;technology;uporabne znanosti;medicina;tehnika;engineering;technology in general;inženirstvo;tehnologija na splošno;civil and structural engineering in general;gradbena tehnika;gradbeništvo;
ID: 1013865
Recommended works:
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija
, diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa