magistrsko delo
Petra Turk (Author), Barbara Simonič (Mentor)

Abstract

Avtorica je v pričujočem magistrskem delu raziskovala povezanost med zaznavo kvalitete navezanosti na starše, stili navezanosti v odraslosti in zaupanjem v partnerskih odnosih ter razlike v stilih navezanosti in zaupanju v partnerskem odnosu glede na to, ali udeleženci prihajo iz ločenih družin ali družin, kjer se starša nista ločila. V teoretičnem delu so opisane osnove teorije navezanosti ter razvoj otrokove navezanosti v zgodnjem otroštvu. V nadaljevanju avtorica predstavi navezanost v odrasli dobi, notranje delovne modele in njihov pomen pri oblikovanju prepričanj ter doživljanju sebe, drugih in sveta, klasifikacijo stilov navezanosti ter njihov pomen v odraslih romantičnih odnosih. Sledi predstavitev koncepta zaupanja, razvoj zaupanja v otroštvu in njegove vloge v odraslih partnerskih odnosih. V empiričnem delu je predstavljena raziskava, v kateri je sodelovalo 336 udeležencev. Od tega je iz ločenih družin prihajalo 116 udeležencev, 209 jih je prihajalo iz družin, v katerih sta bila starša poročena, in 11 iz družin, kjer so starši živeli v zunajzakonski skupnosti. Rezultati so potrdili, da obstaja statistično pomembna povezanost med zaznavo kvalitete navezanosti na starše in varnim, plašljivo izogibajočim ter tesnobnim stilom navezanosti. Povezanost med odklonilno izogibajočim stilom navezanosti v odraslosti in zaznavo kvalitete odnosa s starši se kaže le na eni dimenziji (komunikacija v odnosu z mamo). Raziskava je potrdila, da je zaupanje v partnerskem odnosu pozitivno povezano z varnim stilom navezanosti v odraslosti in negativno povezano s tesnobnim in izogibajočim stilom navezanosti. Rezultati so statistično pomembno negativno povezanost med zaupanjem v partnerskem odnosu in odklonilno izogibajočim stilom navezanosti pokazali le v poddimenziji, ki meri predvidljivost v partnerskem odnosu. Ugotovitve raziskave prav tako delno potrjujejo statistično pomembno razliko v stilu navezanosti v odraslosti med osebami z izkušnjo ločitve staršev v otroštvu in osebami brez izkušnje ločitve staršev v otroštvu. Razlike se kažejo tudi pri uvrščanju v varen stil navezanosti v odraslosti. Pri ugotavljanju razlik v zaupanju v partnerskem odnosu med osebami z izkušnjo ločitve staršev v otroštvu in osebami, ki te izkušnje nimajo, je rezultat pokazal, da statistično pomembna razlika med skupinama obstaja le v doživljanju predvidljivosti v partnerskem odnosu.

Keywords

navezanost;stili navezanosti;zaupanje;ločitev;partnerski odnos;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Typology: 2.09 - Master's Thesis
Organization: UL TEOF - Theological Faculty
Publisher: [P. Turk]
UDC: 159.964
COBISS: 10674947 Link will open in a new window
Views: 1553
Downloads: 810
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary title: Attachment in childhood and adulthood along with trust in partership among people with experience of divorce in childhood
Secondary abstract: In the present master's thesis, the author investigated the connection between the perception of the quality of attachment to parents, the attachment style in adulthood and the trust in partnership relations. The theoretical part describes the basics of the theory of attachment and the development of the child's attachment in early childhood. In the following, the author presents the attachment in adulthood, internal working models and their importance in shaping the beliefs and experiencing oneself, others and the world, the classification of attachment styles and their importance in adult romantic relationships. The following is a presentation of the concept of trust, the development of trust in childhood and its role in adult partnership relations. In the empirical part, a study was presented, involving 336 participants. Of this, 116 participants came from separate families, 209 of them came from the families in which the parents were married and 11 from the families where the parents lived in the unmarried community. The results confirmed that there is a statistically significant correlation between the perception of the attachment quality to parents, and the safe, fearful-avoidant and anxious attachment styles. The connection between the dismissing-avoidant style of attachment in adulthood and the perception of the relationship quality with parents is reflected in only one dimension (communicating with a mother). The survey confirmed that trust in a partner relationship is positively related to the safe attachment style in adulthood and is negatively linked to the anxious and avoidant attachment style. The results showed a statistically significant negative correlation between trust in a partnership relations and a dismissing-avoidance of attachment only in a subdimension that measures predictability in a partnership relations. The findings of the research also partially confirm the statistically significant difference in the attachment style in adulthood among persons with experience of parental separation in childhood and persons without experience of parental separation in childhood. Differences are also manifested at classifying into the safe style of attachment in adulthood. In determining differences in trust in a partnership between people with experience of parental separation in childhood and those who do not have this experience, the test showed that there is statistically significant difference between groups only in experiencing predictability in a partnership relations.
Secondary keywords: attachment;attachment styles;trust;divorce;romantic relationship;attachment theory;
Type (COBISS): Master's thesis/paper
Study programme: 0
Thesis comment: Univ. v Ljubljani, Teološka fak.
Pages: V, 101, VIII str.
ID: 10910857