Secondary abstract: |
Družbeni mediji predstavljajo izziv tradicionalnemu odnosu med podjetjem in stranko. Pretok informacij je postal večsmeren in zato težko predvidljiv. Da bi dosegli vrhunske izkušnje strank, morajo podjetja sistematično pristopiti k uporabi družbenih medijev skupaj z drugimi tehnologijami za upravljanje odnosov s strankami (družbeni CRM). Zavedati se morajo, da samo učinkovita uporaba družbenega CRM lahko vpliva na večje zadovoljstvo strank in njihovo lojalnost. Medtem ko obstajajo številne raziskave, ki so osredotočene na sprejetje upravljanja odnosov s strankami, raziskav na področju družbenega CRM primanjkuje, predvsem v kontekstu malih in srednje velikih podjetij (MSP). Nadalje, nekatere raziskave obravnavajo dejavnike, ki vplivajo na sprejetost družbenega CRM, medtem ko so druge osredotočene predvsem na učinke, ki jih prinaša sprejetost družbenega CRM. Tako nimamo celovitega pogleda na dejavnike, ki vplivajo na obseg sprejetja družbenega CRM in na njegov vpliv na učinkovitost upravljanja odnosov s strankami.
Namen pričujoče doktorske disertacije je prispevati k poglobljenemu razumevanju uporabe družbenega CRM v MSP, ki poslujejo s končnimi strankami in razviti model, ki bo obravnaval povezave med dejavniki in obsegom sprejetosti družbenega CRM ter obsegom sprejetosti družbenega CRM in učinkovitostjo upravljanja odnosov s strankami. V ta namen je bila izvedena raziskava, ki združuje kvalitativni in kvantitativni pristop. Na podlagi spoznanj, pridobljenih pri pregledu relevantne literature, so se izvedli polstrukturirani intervjuji s šestimi namerno izbranimi MSP, ki poslujejo s končnimi strankami. Spoznanja, pridobljena v kvalitativni fazi raziskave, so bila upoštevana pri pripravi raziskovalnega modela. Ta je predstavljal temelj za izvedbo kvantitativne faze raziskave. V tej fazi se je s pomočjo spletnega vprašalnika pridobilo in analiziralo podatek 119 vprašalnikov.
Rezultati potrjujejo, da je družbeni CRM kompleksen fenomen, tudi v kontekstu MSP. Poleg tega rezultati kažejo, da je obseg sprejetosti družbenega CRM v MSP, ki poslujejo s končnimi strankami, sestavljen iz dveh dimenzij: procesi, usmerjeni v stranke, in relacijski informacijski procesi. Rezultati glede vpliva dejavnikov na obseg sprejetja družbenega CRM kažejo na to, da so le-ti raznoliki, od tehnoloških in organizacijskih do okoljskih. Nadalje rezultati nakazujejo, da obseg sprejetja družbenega CRM vpliva na učinkovitost upravljanja odnosov s strankami.
To je prvi poskus celovite obravnave sprejetosti družbenega CRM v MSP, ki poslujejo s končnimi strankami. Predlagani raziskovalni model tako ponuja številna izhodišča za nadaljnje raziskave. |