diplomsko delo

Abstract

V diplomski nalogi Stereotipi in partnerski odnosi v Partljičevih komedijah po letu 2000 sem analizirala in primerjala partnerska razmerja in z njimi povezane probleme v izbranih štirih Partljičevih komedijah s splošno priznanimi družbenimi stereotipi. V komedijah Denis in Ditka, En dan resnice, Partnerska poroka in Slikar na vasi so tovrstni stereotipi prisotni, a ne v takšni meri, kot sem pričakovala. Za primerjavo sem izbrala zamenjane spolne vloge in vloge dela, ki so se pojavile v dveh komedijah Denis in Ditka in Partnerska poroka. Pokazalo se je, da gre za prisotnost stereotipa v obrnjenem smislu. Še vedno gre namreč za klasično delitev vlog in dela, le da sta moški in ženska zamenjala vloge. Nato sem primerjala nezmožnost zanositve oz. nezmožnost biti mama, ki se pojavi v komediji Slikar na vasi. Žensko hrepenenje po otroku in obsojanje družbe te, če otroka nima, je v našem primeru stereotipno. Naslednja primerjava je bila splav, ki se je pojavil v komediji Slikar na vasi. Ponovno imamo obrnjen stereotip, kajti mož žene v splav ni silil, ampak jo je od njega odvračal. Naslednja primerjava je nezvestoba v zakonu, ki se pojavi v treh od štirih obravnavanih komedijah. Pokazalo se je, da stereotip, da so nezvesti samo moški, saj so v svojem bistvu poligamni, medtem ko je ženska monogamna, v celoti ne sovpada s primeri iz komedij. Razmerje med nezvestimi moškimi in ženskami je 4:3, kar pomeni, da so tudi ženske nezveste. Na koncu sem primerjala še nove partnerske skupnosti, istospolno in partnersko skupnost. Te se pojavijo v komedijah Slikar na vasi in En dan resnice. Stereotip o družbenem neodobravanju istospolnih partnerjev je delno prisoten, stereotip o zakonu, ki naj bi bil stabilnejši od partnerske skupnosti, je prisoten, a ne povsem.

Keywords

slovenska književnost;slovenska dramatika;komedija;stereotipi;partnerski odnosi;2000-;bolonjske diplome;Partljič;Tone;1940-;Komedije;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Typology: 2.11 - Undergraduate Thesis
Organization: UL FF - Faculty of Arts
Publisher: [M. Hrženjak]
UDC: 821.163.6.09-2Partljič T.
COBISS: 65083746 Link will open in a new window
Views: 888
Downloads: 504
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary abstract: In this thesis, Stereotypes and partner relationships in comedies by Partljič after year 2000, I have analysed and compared partner relationships and related problems with commonly accepted social stereotypes. The material for the comparison comes from four comedies by Partljič: Denis in Ditka, En dan resnice, Partnerska poroka in Slikar na vasi. I have concluded that partnership stereotypes or stereotypes connected to partnerships are present in said comedies but not to the extent that I had expected. I took reversed gender roles and work roles from Denis in Ditka and Partnerska poroka for the comparison. I have concluded that the stereotype occurs in a reversed sense. It is still a case of classical role and work division except that the man and the woman have switched roles. The next comparison was the inability to conceive or the inability to be a mother in Slikar na vasi. The stereotype that women crave having children and are rejected by society if they fail to do that is true. I then compared the abortion from Slikar na vasi. Again, we have the reverse stereotype, since the husband did not force his wife to have an abortion; he even encouraged her not to go through with it. The next comparison is disloyalty in marriage, which occurs in three out of four discussed comedies. I have concluded that the stereotype that only men cheat (because they are essentially polygamous while women are monogamous) does not coincide with the examples from the comedies. The ratio between unfaithful men and women is 4:3, which means that women are disloyal as well. In the end, I compared new, same-sex, and partnership relationships. These appear in comedies Slikar na vasi and En dan resnice. The stereotype about social unacceptance of same-sex partners is only partially present, while the stereotype about marriage, which ought to be more stable that a partnership, is present, but not quite.
Type (COBISS): Bachelor thesis/paper
Thesis comment: Univerza v Ljubljani, Filozofska fak., Oddelek za slovenistiko
Pages: 28 f.
ID: 10919984