diplomsko delo
Dejan Rogelj (Author), Jože Prestor (Reviewer), Robert Sotler (Mentor), Janez Kramar (Co-mentor)

Abstract

Uvod: Delo reševalcev vključuje tudi posredovanje pri prometnih nesrečah. Različni mehanizmi poškodb vozil privedejo do različnih oblik poškodb udeležencev v vozilu. Pomembno je, da po poškodbi pacientu zavarujemo vratno hrbtenico in celotno hrbtenico, da ne pride do dodatnih poškodb, ki lahko posamezniku povzročijo trajne posledice. Za varovanje hrbtenice je v reševalnih vozilih mnogo različnih pripomočkov za imobilizacijo. Ker gre v večini primerov za poškodovance v sedečem položaju, je za uporabo najprimernejši steznik za imobilizacijo hrbtenice v sedečem položaju. Namen: V diplomskem delu so predstavljene metode in uporaba pripomočkov za imobilizacijo hrbtenice v Sloveniji in vloga medicinske sestre pri uporabi pripomočka. Poudarek je na uporabi steznika za imobilizacijo poškodovanca v sedečem položaju. Metode dela: Uporabljena je deskriptivna metoda dela, ki zajema pregled domače in tuje literature. Pregled strokovne literature, zbornikov ter znanstvenih in strokovnih člankov je bil opravljen v obdobju od aprila do junija 2018. Z uporabo Kooperativnega bibliografskega sistema smo pridobili ustrezne domače znanstvene članke. Pregled tuje strokovne literature v angleškem jeziku je bil opravljen prek bibliografskih podatkovnih baz Science Direct, Cinahlin in Medline. Rezultati: Pomembno je, da se vsi imobilizacijski pripomočki nameščajo pravilno in na način, da se poškodovancu ne povzroči dodatne škode, bolečin ali trajnejših posledic. Glede na poškodbe vratne hrbtenice ali hrbtenice se lahko z nepravilnim pristopom ali nepravilnim nameščanjem imobilizacijskih pripomočkov povzroči več škode kot koristi. Obravnava poškodovana v sedečem položaju ni nič drugačna kot v drugih položajih. Kadar je poškodovanec kritično življenjsko ogrožen, je pomembno, da ne izgubljamo časa z nameščanjem imobilizacijskih pripomočkov, ampak se odločimo za hiter izvlek poškodovanca in nudenje nujne medicinske pomoči. Razprava in sklep: Nameščanje različnih vrst imobilizacijskih pripomočkov je postopek, ki pripomore, da se poškodovanca pri premikanju ne poškoduje dodatno. To je pomembno tudi pri poškodovancih, ki se po poškodbi nahajajo v sedečem položaju. Pravilna izbira, pravilno nameščanje in pravila uporaba so pomemben del oskrbe poškodovancev.

Keywords

diplomska dela;zdravstvena nega;hrbtenica;imobilizacija;stezniki;nujna medicinska pomoč;prva pomoč;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Typology: 2.11 - Undergraduate Thesis
Organization: UL ZF - University College of Health Studies
Publisher: [D. Rogelj]
UDC: 616-083
COBISS: 5464171 Link will open in a new window
Views: 1136
Downloads: 476
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary title: ǂThe ǂnurse's role in the use of the spinal immobilisation device in a sitting position
Secondary abstract: Introduction: The work of paramedics consists of interventions to traffic accidents. Different types of accident mechanisms lead to different types of injuries. It is important that we immobilize the cervical as well as the whole spine in order to prevent permanent disability. We have different types of immobilization devices for this purpose. Most of the traffic accident victims are in a sitting position, so we often use the sitting position imobilization device. Purpose: The purpose of this paper is to present the methods and the use of spinal immobilisation devices in Slovenia. Methods: The thesis uses a descriptive method, an overview of domestic and foreign literature. The review of literature and articles in scientific publications was conducted from April to June 2018. We used the bilbliographical system to obtain relevant articles. The review of foreign literature was conducted using ScienceDirect, Cinahl, and Medline. Results: It is important for the immobilisation devices to be properly placed in order to not inflict further damage to the patients' health and to aviod causing pain. Every minute counts. In the case of spinal injury, improper immobilisation device placement can cause more harm than good. Even if the possibility of spinal injury is minor, proper immobilisation can prevent spinal damage. In the event of critically endangered patients it is important not to waste time, so we use a quick extrication of the patient and provide proper first aid. Discussion and conclusion: The application of different kinds of immobilisation devices is a procedure that prevents further health risks for injured patients. The correct choice, application and use of immobilisation devices is an important part of patient care.
Secondary keywords: diploma theses;nursing care;spine;immobilisation;spinal immobilisation devices;emergency medical care;first aid;
Type (COBISS): Bachelor thesis/paper
Study programme: 0
Thesis comment: Univ. v Ljubljani, Zdravstvena fak., Oddelek za zdravstveno nego
Pages: 33 str.
ID: 10944627