magistrsko delo
Tilen Heco (Author), Primož Južnič (Mentor)

Abstract

Močno izobraževanje je temelj bibliotekarske in informacijske profesije. Ključno je za razvoj dobro usposobljenih bibliotekarskih in informacijskih strokovnjakov. Mednarodna zveza knjižničnih združenj IFLA si prizadeva za kakovostno BIZ-izobraževanje po vsem svetu. Iflina delovna skupina BSLISE je v ta namen opravila mednarodno raziskavo zahtev za vstop v BIZstroko. Z metodo ankete smo pridobili odgovore iz 101 države. Ugotovili smo, da je treba na področju bibliotekarstva za vstop v stroko najpogosteje imeti univerzitetno izobrazbo s področja BIZ na dodiplomski stopnji (45,2 %), na podiplomski pa v 16,7 % vseh držav. Katerokoli od obeh stopenj pa je treba imeti v 13,1 % držav. Skupno je univerzitetna izobrazba na področju BIZ pogoj za vstop v stroko v 75 % držav. Certifikacija na področju bibliotekarstva je potrebno v skoraj dveh tretjinah držav. Ustanove, ki v posameznih državah določajo pogoje za vstop v profesijo, so raznolike. V četrtini držav ni takšne ustanove, pri ostalih (32 %) so največkrat to vladna telesa ali agencije. Tu obstaja potencial za večjo vlogo strokovnih združenj, ki določajo vstopne pogoje trenutno v samo 18,8 % držav. Zahteve glede kvalifikacij na področju BIZ so v zakonodaji predpisane v 41 % držav, zahteve, ki se nanašajo na certifikacijo, pa le v tretjini držav. Respondente smo spraševali tudi po definiciji bibliotekarskega in informacijskega strokovnjaka v njihovih državah. V odgovorih je bil BIZ-strokovnjak najpogosteje definiran na podlagi ustrezne izobrazbe s področja. Raziskava, opisana v magistrski nalogi, je prvi korak k razvoju mednarodnega okvirja za ocenjevanje kakovosti BIZ-izobraževanja ter določitev načel vzajemnosti in HECO, T. IFLA gradi močno izobraževanje na področju bibliotekarske in informacijske znanosti. Mag. delo Filozofska fakulteta. Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo, 2018 3 prenosljivosti, kar bi pripomoglo k večji mobilnosti in primerljivosti sposobnosti BIZstrokovnjakov po svetu.

Keywords

izobraževanje;kvalifikacije;certifikacija;profesionalne identitete;bibliotekarstvo;informacijska znanost;bolonjske magistrske naloge;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Typology: 2.09 - Master's Thesis
Organization: UL FF - Faculty of Arts
Publisher: [T. Heco]
UDC: 02:37(100)
COBISS: 67228258 Link will open in a new window
Views: 813
Downloads: 448
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary abstract: A strong education is the foundation of the LIS profession. It is a key factor in developing well trained LIS professionals. International Federation od Library Associations strives for quality LIS education around the world. For this purpose the BSLISE working group conducted an international study of professional entry requirements. We administered an online survey and obtained responses from 101 countries. In the field of librarianship, an undergraduate university degree in LIS is a required qualification in 45,2 % of all countries, while a graduate degree is required in 16,7 % of all countries. 13,1 % require any of the two levels. A total 75 % of countries require a university level LIS education to practice librarianship. Certification in the field of librarianship is required in almost two thirds of all countries. The situation regarding authorities that determine professional entry requirements in individual countries is varied. In a quarter of all countries there is no authority that determines professional entry requirements to the LIS field, in 32 % of countries the authority is a goverment body or agency. There is potential for a bigger role of professional associations, they currently have authority only in 18,8 % of countires. Legislation regarding qualifications of LIS professionals exists in 41 % of countries and legislation regarding certification in only a third of all countries. We asked our respondents who is defined as an LIS professional in their respective countries. The majority (61 %) of respondents defined an LIS professional as someone who has a professional LIS education. This research is a first step in developing a quality assesment framework for LIS education and establishing principles of reciprocity and transferability to promote the mobility of LIS professionals accros the world.
Secondary keywords: education;qualification;certification;professional identity;library and information science;
Type (COBISS): Master's thesis/paper
Thesis comment: Univ. v Ljubljani, Filozofska fak., Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo
Pages: 66 f.
ID: 10944678