Secondary abstract: |
V zadnjih desetletjih so polimeri postali eden najpomembnejših in nepogrešljivih delov našega življenja in okolja. Spodaj predstavljena magistrska naloga se osredotoča na polimere in poliestre; zlasti na alifatske poliestre, prav zaradi njihovega širokega spektra uporabe in različnih oblik.
V prvih dveh poglavjih naloge je bila pozornost namenjena opisu polimerov - velikih molekul (makromolekul), izdelanih iz številnih manjših molekul; alifatskih poliestrov, ki so najbolj razširjeni biološko razgradljivi polimeri uporabljeni v različnih panogah, in nestrupenih encimov, ki jih lahko recikliramo in so okolju prijazni biokatalizatorji, ki se uporabljajo pri različnih kemijskih reakcijah, kot je na primer encim Candida antarctica (CALB), bolje znan kot Novozym 435. V prvih dveh poglavjih je tudi opisana in natančneje predstavljena polimerizacija odpiranja obroča (ROP). Ta predstavlja sintezno pot za številne industrijsko pomembne in učinkovite polimere, zlasti tiste, ki vsebujejo heteroatome. Sami smo se osredotočili na encimsko polimerizacijo odpiranja obroča (eROP) z zgoraj omenjenim encimom CALB.
Prav tako so v drugem poglavju predstavljene lastnosti dveh cikličnih makrolaktonov, ω-PDL in Gl, ki predstavljata osrednji pojem magistrske naloge. Poli(ω-PDL) je polikristalnični polimer, alifatski poliester, pridobljen iz zlahka dostopnega monomera, ki je v literaturi naveden ω-pentadekalakton. Makrolakton ω-PDL je naravno nastajajoči makrocikličen polimer, znan po tako sladkem kot tudi lesnem vonju. Je 77% varen, nestrupen in mogoče ga je pridobiti iz korenine Angelice archangelica. PGl je biokompatibilni in netoksični polimer, proizveden iz monomera globalida, ki je nenasičen 15-členski makrolakton z dvojno vezjo v svoji strukturi.
V tretjem poglavju so predstavljeni cilji raziskave. Glavni cilj in namen naloge je usmerjen predvsem v raziskave in razvoj funkcionaliziranih kopoliestrov, pridobljenih iz zgoraj omenjenih cikličnih makrolaktonov, ω-PDL in Gl. In kot prva stopnička do našega cilja je bila sinteza naključnih kopolimerov iz ω-PDL in Gl, (PPDLx-r-PGly) z encimsko polimerizacijo odpiranja obročev (eROP) z različnimi masnimi deleži.
Četrto poglavje obravnava eksperimentalni del, ki je osredotočeno predvsem na serijo meritev in poizkusov za celotno sintezno pot. Opisani so materiali in instrumenti, kot je gelska izključitvena kromatografija (GPC), jedrska magnetna resonanca (NMR), termogravimetrija (TGA), diferenčna dinamična kalorimetrija (DSC) in mikroskop na atomsko silo (AFM).
Pogoji, pod katerimi so bili izvedeni poizkusi, postopek sinteze in karakterizacije so podrobno razloženi prav v tem poglavju.
Peto poglavje vključuje izvedbo same sinteze in karakterizacije, njeno analizo ter analizo termičnih lastnosti. Rezultati raziskav in eksperimentiranja so predstavljeni v grafikonih in iz njih so izvlečeni ustrezni sklepi.
Zadnje, šesto poglavje, poudarja in povzema pomembne zaključke. Namreč, v skladu s to raziskavo se lahko novorojeni kopolimer iz ω-PDL in Gl skupaj uspešno pozicionira med druge biomateriale. Raziskana je bila tudi identifikacija nekaterih možnih aplikacij novonastalega kopolimera, kar do sedaj še ni bilo raziskano, tako da ta raziskava posega popolnoma na novo področje. Prav tako bi se lahko pripravili tudi nanodelci, ki bi se lahko uporabljali v sistemih za izdajanje zdravil, kar je odlična iztočnica za nadaljnje raziskave. |