Secondary abstract: |
Ozadje in namen:. Na področju managerskih prevzemov (MBO) je bilo v Sloveniji opravljenih malo raziskav. Raziskave so se osredotočale predvsem na motive prevzemov družb ter stopnjo uspešnosti prevzemov. Namen prispevka je analizirati indikatorje, ki napovedujejo stečaj ali finančno prestrukturiranje družb, ter preveriti, kako se le-ti razlikujejo pri uspešnih in neuspešnih družbah.
Metodologija: V raziskavo smo vključili 23 MBO v Sloveniji v obdobju od 2005 do 2008, uporabili pa smo sledeče finančne in nefinančne indikatorje: dobičkonosnosti, poslovanja, plačilne sposobnosti in likvidnosti, pri čemer smo uporabili metodo analitičnega hierarhičnega procesa. Glavni cilj raziskave je s pomočjo izbranih finančnih in nefinančnih indikatorjev raziskati, ali imajo ciljne družbe, kjer se stečaj ali finančno prestrukturirane nista pričela, v večini primerov višje agregirane vrednosti, kot tiste, nad katerimi se je pričel stečaj ali finančno prestrukturiranje. Tako smo s pomočjo izbranih indikatorjev prikazali enega izmed možnih načinov, kako ugotoviti, da bo posamezen MBO uspešen oz. neuspešen.
Rezultati: Ugotovili smo, da se slabši rezultati večinoma pojavljajo pri ciljnih družbah na področjih dobičkonosnosti, poslovanja, plačilne sposobnosti in likvidnosti, kadar gre za neuspešne MBO, kakor pa v primerih uspešnih MBO. Nadalje smo glede na izbrane indikatorje rezultate razdelili v štiri kvartale. Ugotovili smo, da je večina ciljnih družb, kjer so bili MBO neuspešni, uvrščena v slabši kvartal od večine ciljnih družb, kjer so bili MBO uspešni.
Zaključek: Glavni prispevek je v ugotovitvi, da se izbrani finančni in nefinančni kazalniki razlikujejo, kadar gre za uspešne in neuspešne MBO. To znanje bo pripomoglo k preprečevanju podobnih dogodkov v prihodnosti. |