Secondary abstract: |
Magistrsko delo se navezuje na področje pametnih mest in življenja tamkajšnjih prebivalcev. Pametna mesta so območja, ki zagotavljajo razvoj urbanega okolja in zadovoljujejo potrebe prebivalcev. Glavni cilj pametnega mesta je izboljšati kakovost življenja prebivalcev in z uporabo informacijske ter komunikacijske tehnologije zagotoviti gospodarsko rast. Opredeljene so glavne sestavine pametnih mest: mobilnost, življenje, ljudje, okolje, ekonomija in upravljanje.
V nadaljevanju magistrskega dela so predstavljene študije, ki kategorizirajo globalna pametna mesta. Zaradi obsežnosti in celovitosti je poudarek na študijah 'IESE business school of the University of Navarra' in 'Juniper Research'. Obe študiji imata različne parametre za uvrstitev pametnih mest. Predstavljena in analizirana je študija 'Top 10 pametnih mest'. Na podlagi tega je ustvarjen lasten seznam, ob čemer je narejena primerjava naslednjih mest: Ljubljana, Zagreb, Bern, Tallinn, Ottawa in Wellington. Mesta se primerjajo na naslednjih območjih oziroma ravneh: ekonomija, človeški kapital, socialna kohezija, okolje, upravljanje, urbano načrtovanje, tehnologija, mobilnost in prevoz ter mednarodni doseg.
Predstavljene so tudi rešitve in mobilne aplikacije pametnih mest, ki olajšajo življenje tamkajšnjih prebivalcev. Prednost imajo slovenski in hrvaški primeri aplikacij. Primeri so razdeljeni na šest ključnih sestavnih delov pametnih mest.
Glavni namen magistrskega dela je bil predstaviti razvoj mobilne aplikacije za podajanje reklamacij. Cilj je bil izdelati prototipno aplikacijo in jo ovrednotiti. V delu je predstavljeno razvojno okolje: Android operacijski sistem, orodje Android Studio, programski jezik Java in SQLite sistem upravljanja podatkovnih baz. Pred razvijanjem aplikacije je bila opravljena anketa, da bi spoznali potrebe državljanov za podajanje reklamacij v pametnem mestu. Po zbiranju in statistični analizi podatkov se je začel postopek razvijanja aplikacije. Po zaključku razvoja aplikacije je bil opravljen eksperiment, prav tako je bila izvedena anketa za vrednotenje prototipa. Rezultati so bili statistično analizirani in služijo kot primarni vir informacij pri vrednotenju mobilne aplikacije. |