diplomsko delo univerzitetnega študija Varstvoslovje
Maša Jarc (Author), Gorazd Meško (Mentor)

Abstract

Spremenjen način življenja in vsakdanjika ljudi je prinesel spremembe v razmišljanju in sprejemanju določenih pojavov v družbi. Nasilje v družini je pojav, do katerega ne moremo ostati ravnodušni, še posebej, če se izvaja nad otroki. V Sloveniji se je začelo o problematiki nasilja v družini govoriti šele v zadnjih desetih letih. Ta vrsta nasilja najpogosteje doleti najšibkejše člane, med katere spadajo tudi otroci. Država je zato z Zakonom o preprečevanju nasilja in z novim Kazenskem zakonikom uzakonila in dodelila nalogo državnim organom, da pri tovrstnih dejanjih ukrepajo v okviru otrokove največje koristi. Tako poteka proces zaščite otroka v določenih korakih, ki jih mora posamezni strokovni delavec prilagoditi individualnemu primeru. Pri tem pa je pomembno, da je vsak strokovni delavec, ki se ukvarja s področjem nasilja v družini, dobro usposobljen, izobražen, angažiran in pripravljen sodelovati z drugimi strokovnimi delavci. Kajti v literaturi in intervjujih lahko opazimo, da je zaznati pomanjkljivosti ravno pri teh segmentih dela. Izobraževanje o tej tematiki je odvisno predvsem od vsakega posameznega strokovnega delavca in njegove angažiranosti. Pojavlja pa se tudi problem medinstitucionalnega sodelovanja, kljub temu da je to zakonodajno urejeno. Se pravi, da je kakovost rešitve individualnega primera še vedno odvisna od ljudi, ki na tem področju delujejo. V diplomski nalogi bo prikazan celoten proces delovanja posamezne vladne institucije, tudi skozi praktičen primer in analizo izvedenih intervjujev.

Keywords

nasilje;družine;otroci;preprečevanje;vladne institucije;diplomske naloge;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Source: [Ljubljana
Typology: 2.11 - Undergraduate Thesis
Organization: UM FVV - Faculty of Criminal Justice
Publisher: M. Jarc]
UDC: 343.62
COBISS: 2471658 Link will open in a new window
Views: 1836
Downloads: 321
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary title: THE ROLE OF GOVERNMENT INSTITUTIONS TO VIOLENCE AGAINST CHILDREN IN THE FAMILY
Secondary abstract: Different style of everyday life brought the changes in thinking and accepting of certain occurrences in the society. Violence in the family is an event at which we cannot remain even minded especially when happening to children. The problem of violence in Slovenia has been discussed about only in the recent past ten years. This sort of violence most often happens to the weakest family links what children most certainly are. Thus a Law on Preventing Violence and the Penal Code have been passed. Public authorities were given the task of performing an immediate action in such cases in order to protect the child. The process of protecting a child is performed in certain steps and adapted to an individual case. It is of vital importance for each professional worker dealing with domestic violence to be well educated, skilled and ready to cooperate with other professionals in the field. Written sources and interviews show us the lack of efficiency in the segments of work mentioned above. Cooperation between different institutions may also sometimes be a problem although this field is fixed by law. This means that the quality of solving each individual case still depends on people working on it. My diploma thesis shows how the entire process is performed in an individual governmental institution, giving an example of a practical case and the analysis of the performed interviews.
URN: URN:SI:UM:
Type (COBISS): Bachelor thesis/paper
Thesis comment: Univ. v Mariboru, Fak. za varnostne vede, Ljubljana
Pages: 36 str.
Keywords (UDC): social sciences;družbene vede;law;jurisprudence;pravo;pravoznanstvo;criminal law;penal offences;kazensko pravo;kazniva dejanja;offences against the person;
ID: 15206
Recommended works:
, diplomsko delo univerzitetnega študija Varstvoslovje
, diplomsko delo
, (primerjava ukrepa prepovedi približevanja in ukrepa sodne prepovedi približevanja)