magistrsko delo
Neža Flac (Author), Gorazd Meško (Mentor)

Abstract

Spletno nasilje je nova oblika nasilja, ki v zadnjih letih narašča. Danes je to vse pogostejša dejavnost, ki prizadene različne skupine ljudi, med katerimi pa so najbolj izpostavljene osebe ženskega spola, ki so tudi najpogosteje žrtve. Spletno nasilje se nad njimi izvaja vsakodnevno in lahko za seboj pusti hude posledice, ki se s spletnega okolja lahko prenesejo tudi v realni svet. Prav zaradi takšnih razlogov je zelo pomembna pomoč žrtvam in nudenje zaščite. S tem, ko se žrtve počutijo varno, lahko tudi spregovorijo o svojih izkušnjah in s tem pomagajo in opogumijo druge osebe, da se izpovejo. Ženske so žrtve različnih spletnih dejanj, med katerimi so zelo pogosta kazniva dejanja, ki vsebujejo neprimerno spolno vsebino. Velikokrat so prisiljene tudi izvrševati določene dejavnosti, saj jim v primeru upora sledijo grožnje in izsiljevanje. Največkrat pa spletno nasilje izvajajo moški, ki si lastijo občutek moči in nadvlade nad ženskami. Pogosto menijo, da so glavni in da je kibernetski prostor namenjen le njim. Velikokrat želijo ženske izriniti in jih osramotiti. Največkrat pa moškim predstavljajo problem ženske, ki so bolj izobražene in bolj uspešne od njih. Moški storilci se pogosto skrivajo za lažnimi profili, preko katerih izvajajo nasilje. To je zanje nekakšna prednost, ampak se velikokrat ne zavedajo, da se tudi lažne profile da odkriti. Zelo pomembno je tudi, da se žrtvam pomaga na različne načine, za kar skrbijo različne organizacije in osebe. Pomoč pa jim nudijo na različne načine, ki žrtvam olajšajo določene situacije. Velik pomen pred tem, da postanemo žrtve spletnega nasilja, pa imajo tudi najrazličnejši preventivni ukrepi, s katerimi že sami veliko storimo za našo varnost. Pomembno za zaščito pa je tudi, da o dejavnostih, ki jih izvajamo na spletu dobro premislimo in se prepričamo, da je stvar, ki jo želimo izvesti primerna in si to želimo. Važno pa je tudi, da si vzamemo čas in o stvareh dobro premislimo in da podatke delimo le z osebami, katerim zaupamo, ostalim pa omejimo ali preprečimo dostop do njih.

Keywords

kibernetsko nasilje;pomoč žrtvam;magistrska dela;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Typology: 2.09 - Master's Thesis
Organization: UM FVV - Faculty of Criminal Justice
Publisher: [N. Flac]
UDC: 343.615:316.356.2(497.4)(043.2)
COBISS: 114255875 Link will open in a new window
Views: 80
Downloads: 23
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary title: Cyberviolence against women in Slovenia
Secondary abstract: Cyber violence is a new form of a violence that occurs in cyber space and grows quickly every day. Today this is a very common activity, that hurts a lot of different groups of people, but the victims who suffer the most are women. Cyber violence against them is occurring every day and it can leave consequences on them, which can be very tough and hurtful and the consequences can also be seen in real world. Because of that it is necessarily to help those victims and give them all the protection they need. With these types of help, we can make them feel safer and protected. Women are victims of different cyber-attacks, but the most common attacks are connected with unappropriated sexual content. In many cases they are forced to perform different activities, because if they do not obey them, they will be punished and blackmailed. The most common cyber attackers are men, who own a feeling of a power. In a lot of cases they think they can overpower women. Usually they have a mind, that they are the most important and are main characters in cyberspace. In a lot of cases they want to embarrass women. Usually the problem for men is higher educated and more successful women, who are threat to them. They want to evict them from cyberspace. Men often create fake social media profiles, from where they perform different attacks. Fake profiles give them a special power and advantage, but sometimes it is not all good things. Even fake profiles can lead police to discover the real persons behind all this. It is very important that different organisations and people help victims and protect them. The help can be provided in many ways and they can make victims feel better. The big meaning have preventive measures, which can help us not to become victims of cyber violence. We can do a lot by ourselves to protect our safety. It is very important that we think twice before we post something online or preform some actions. It is also important that we protect our information and data and not trust everyone.
Secondary keywords: Nasilje nad ženskami;Spletno nadlegovanje;Žrtve kaznivih dejanj;Slovenija;Univerzitetna in visokošolska dela;
Type (COBISS): Master's thesis/paper
Thesis comment: Univ. v Mariboru, Fak. za varnostne vede, Ljubljana
Pages: VIII f., 67 str., 4 str. pril.
ID: 15849240
Recommended works:
, študija primera
, primer reprezentacij v bollywoodskih filmih