magistrsko delo
Urška Kraner (Author), Barbara Simonič (Mentor)

Abstract

V magistrskem delu je avtorica raziskovala kvaliteto odnosov v primarni družini, življenje v skladu z vrednotami, ob tem pa tudi zadovoljstvo z življenjem, ki pomembno vplivajo in oblikujejo življenje posameznika. V teoretičnem delu magistrskega dela je opredelila in predstavila pomen odnosa in odnosov v družini ter opredelila pomembne pojme, ki oblikujejo in vplivajo na kvalitetne družinske odnose. Predstavila je oblikovanje vrednot in moralnosti, ter s tem povezane kategorije vrednot, življenje po vrednotah v primarni družini, prav tako je predstavila problematiko krize vrednot. V zadnjem sklopu teoretičnega dela je posvetila pozornost zadovoljstvu z življenjem in s tem povezano psihično blagostanje in modele le-tega. Na to pa se je navezala tudi na smisel življenja, kot eno najpomembnejših nalog posameznikovega življenja. V empiričnem delu je avtorica raziskovala, kako se povezujejo kvaliteta odnosov v primarni družini, življenje v skladu z vrednotami in zadovoljstvo z življenjem ter ali obstajajo razlike v kvaliteti odnosov v primarni družini in življenju v skladu z vrednotami glede na spol. Izvedla je raziskavo na vzorcu 212 udeležencih, od tega 148 (69,8 %) žensk in 64 (30,2 %) moških. Povprečna starost žensk je bila 42,03 let (SD = 13,39) in moških 41,98 let (SD = 13,9). V raziskavi so bili uporabljeni trije vprašalniki: lestvica funkcioniranja v izvorni družini (FOS), vprašalnik življenja v skladu z vrednotami (VLQ) in lestvica zadovoljstva z življenjem (SWLS). Na podlagi pridobljenih rezultatov sta bili ovrženi prvi dve hipotezi, ki sta predvidevali razlike med spoloma v kvaliteti družinskih odnosov in življenja v skladu z vrednotami. Pri naslednjih treh hipotezah, ki so se nanašale na povezanost med raziskovanimi kategorijami, pa so rezultati pokazali statistično pomembne korelacije, zato so bile hipoteze potrjene. Na podlagi analize je avtorica zaključila, da obstaja povezanost tako med odnosi v primarni družini, kot tudi življenju v skladu z vrednotami ter med zadovoljstvom z življenjem. Rezultati kažejo, da obstaja trend, da višja kot je ocena kvalitete odnosov v izvorni družini, več je življenja v skladu z vrednotami in več je zadovoljstva z življenjem. Obstaja tudi trend, da več kot je življenja v skladu z vrednotami, več je zadovoljstva z življenjem. Pri tem pa pomembnih razlik med spoloma ni bilo potrjenih.

Keywords

odnos;družina;vrednote;zadovoljstvo;smisel;življenje;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Typology: 2.09 - Master's Thesis
Organization: UL TEOF - Theological Faculty
Publisher: [U. Kraner]
UDC: 159.922.2:316.36(043.2)
COBISS: 142286339 Link will open in a new window
Views: 19
Downloads: 5
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary title: The relationship between the quality of relationships in the family-of-origin, living in accordance with values and life satisfaction
Secondary abstract: In her master's thesis, the author researched the quality of relationships in the primary family, life in accordance with values, as well as satisfaction with life. In the theoretical part, she defined and presented the importance of relations and relationships in the family and defined important concepts that shape and influence quality of family relationships. She presented the development of values and morality, as well as the related categories of values and also displayed the problem of crisis of values. In the last part of the theoretical part, she described the satisfaction with life and related psychological well-being and models. To that she also linked the meaning of life, as one of the most important tasks of an individual's life. In the empirical work, the author researched how the quality of relationships in the primary family, life in accordance with values and life satisfaction are connected. Furthermore, she tried to find out whether there are differences in the quality of relationships in the primary family and life in accordance with values between gender. She conducted research on a sample of 212 participants, of which 148 (69.8 %) were women and 64 (30.2 %) were men. The mean age of women was 42.03 years (SD = 13.39) and of men 41.98 years (SD = 13.9). Three questionnaires were used in the research: the Family of Origin Scale (FOS), the Valued Living Questionnaire (VLQ) and the Satisfaction with Life Scale (SWLS). Based on the obtained results, the first two hypotheses, which predicted gender differences in the quality of family relationships and life in accordance with values, were refuted. In the case of the next three hypotheses, which related to the connection between the researched categories, the results showed statistically significant correlations, so the hypotheses were confirmed. Based on the analysis, the author concluded that there is a connection between relationships in the primary family, as well as life in accordance with values, and satisfaction with life. The results show that there is a trend that the higher the rating of the quality of relationships in the family of origin, the more life is according to values and there is more satisfaction with life. There is also a trend that the more life is according to values, the more one is satisfied with life. However, no significant differences between the genders were confirmed.
Secondary keywords: relationship;family;values;satisfaction;meaning;life;
Type (COBISS): Master's thesis/paper
Study programme: 0
Embargo end date (OpenAIRE): 1970-01-01
Thesis comment: Univ. v Ljubljani, Teološka fak.
Pages: 66, III str.
ID: 17899477