diplomsko delo
Martina Klemen (Author), Milica Lahe (Mentor)

Abstract

Otroci imajo pravico do nemotenega razvoja, pri čemer sta ena od pomembnejših pogojev za to telesno in duševno zdravje. Način življenja v okolju, v katerem otrok raste in dozoreva, je pri tem zelo pomemben. Bolezni so in bodo vedno del odraščanja predšolskih otrok. Vendar je določene bolezni mogoče tudi preprečiti. V diplomskem delu z naslovom Bolezni otrok, ki jih lahko preprečujemo s cepljenjem, so bile opisane nalezljive bolezni, ki jih zajema nacionalni program cepljenja predšolskih otrok v Sloveniji, proti katerim se otroci morajo obvezno cepiti, in vrste bolezni, proti katerim se je možno cepiti za njihovo preprečevanje. Ob tem je bilo izpostavljeno vprašanje, ali s cepljenjem otroka preprečujemo širjenje bolezni in zaščitimo tudi druge otroke, ki zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo biti ali ne želijo biti cepljeni. Strokovna medicinska literatura v vseh pogledih opisuje cepljenje in hkrati cepiva kot varno in učinkovito zaščito pred boleznimi. Z analizo izvajanja imunizacije predšolskih otrok, ki jo je pripravil Inštitut za varovanja zdravja RS, smo analizirali pojavljanje bolezni, proti katerim obstaja obvezno cepljenje. Odnos do zdravja se gradi postopno - s spodbudami in zgledi v najožjem okolju že v zgodnjem otroštvu in kasneje z dejavnostmi v vzgojno-varstvenih zavodih. Predšolska vzgoja v Sloveniji naj bi se izvajala na visoki ravni in skrbi za otrokov celostni razvoj. Zato smo v diplomskem delu opisali in predstavili zdravstveno-higienski režim in ob tem odgovorili na vprašanje, ki smo si ga zastavili: Na kakšen način je otrokom, vključenim v vrtec, omogočen zdrav razvoj na vseh področjih: gibalnem, spoznavnem, emocionalnem in socialnem. In spoznali, da ne samo okolje, ampak tudi vzgojitelji in drugi strokovni delavci ter tudi starši, so tisti, ki otroku privzgajajo odnos do zdravja, najprej z lastnim vzgledom, nato tudi z dejavnostmi, ki zdravje spodbujajo, vzdržujejo in ohranjajo.

Keywords

predšolska vzgoja;pediatrija;preventiva;bolezni;otroci;cepljenje;cepiva;vrtci;vzgojitelji;starši;diplomska dela;

Data

Language: Slovenian
Year of publishing:
Source: Maribor
Typology: 2.11 - Undergraduate Thesis
Organization: UM PEF - Faculty of Education
Publisher: [M. Klemen]
UDC: 61(043.2)
COBISS: 17594888 Link will open in a new window
Views: 2927
Downloads: 500
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: English
Secondary title: VACCINE PREVENTABLE CHILDHOOD DISEASES
Secondary abstract: Children have the right to develop undisturbed and the two of the most important conditions for that are their physical and mental health. Way of life in the environment where the child is growing and maturing is of great significance. While diseases are and have always been a part of the preschool children growing up. But certain diseases can be prevented. Diploma paper titled Vaccine Preventable Childhood Diseases described infectious diseases, which are included in the National vaccine program for preschool children in Slovenia and are obligatory, as well as diseases for which it is possible to be vaccinated in order to prevent them. This has put out a question whether children vaccinations prevent the spreading of diseases and protect other children, who cannot be vaccinated for health reasons or wish not to be vaccinated. Professional medical literature in every respect describes vaccinations and vaccines as safe and efficient protection from the diseases. Through analysis of the preschool children immunization implementation, which was prepared by the Institute of Public Health of the Republic of Slovenia, we analyzed the occurrence of diseases for which compulsory vaccines exist. Attitude to health is built gradually - through stimulations and examples in the closest environment already in early childhood and later through activities in care institutions. Preschool education in Slovenia should be implemented at a high level and with care for child's integrated development. This is why the Diploma paper describes and presents health and sanitary regime and answers the question asked. In what way the children attending kindergarten are provided with a healthy development in all fields: physical, cognitive, emotional and social. We established that not only environment but also childcare and other professional workers as well as parents are the ones who impart children to their attitude to health, primarily with their own example as well as through activities, which enhance, maintain and preserve health.
Secondary keywords: Keywords: children diseases;obligatory vaccinations;vaccines;children;kindergarten;childcare workers;parents;
URN: URN:SI:UM:
Type (COBISS): Undergraduate thesis
Thesis comment: Univ. v Mariboru, Pedagoška fak., Oddelek za predšolsko vzgojo
Pages: 91 f., [6] f. pril.
Keywords (UDC): applied sciences;medicine;technology;uporabne znanosti;medicina;tehnika;medical sciences;medicina;
ID: 18472
Recommended works:
, diplomsko delo
, diplomsko delo
, diplomsko delo