Secondary abstract: |
Organizacije se zavedajo, da uvajanje elektronske izmenjave sporočil postaja vse bolj pomembno. V vsakodnevnem poslovanju med različnimi organizacijami (podjetji ali državnimi ustanovami) poteka menjava različnih sporočil – poslovnih dokumentov. Avtomatska priprava sporočil in njihova avtomatska izmenjava ima veliko prednosti pred ročno ali polavtomatsko izmenjavo. Pri avtomatski izmenjavi je možnost napake priprave sporočil manjša, izmenjava sporočil je hitrejša in sporočila so natančno določena, lahko tudi standardizirana.
Namen magistrskega dela je pripraviti meta model, poimenovan meta model priprave e-dokumentov (MMeD), s pomočjo katerega bodo organizacije lahko razmeroma hitro in enostavno uvedle elektronsko izmenjavo sporočil. Meta model organizacijam omogoča pripravo elektronskih poslovnih dokumentov, njihovo objavo in izvajanje same izmenjave objavljenih dokumentov preko sporočilnega sistema, spletnih storitev ali spletnih obrazcev. Vsak poslovni dokument je mogoče povezati tudi z različnimi poslovnimi sistemi.
Meta model je nastal kot nadgradnja specifikacije ebXML (e-business XML), zato je z njo tudi povezljiv, za načrtovanje modelov ta priporoča uporabo metodologije UMM (UN/CEFACT Modeling Methodology), ki uporablja jezik UML (Unified Modeling Language), v kateri je model tudi opisan.
Izdelana rešitev bo najbolj koristna za organizacije, ki pogosto pripravljajo nove dokumente in jih zajemajo iz okolice. Ena takšnih organizacij je Statistični urad Republike Slovenije. |