Secondary abstract: |
Cilj raziskovalnega projekta je bil razviti enkapsulirane aromatične substance, primerne za uporabo pri živilih, kot so žvečilni gumiji, instant čaji in slaščice. V ta namen je bilo potrebno razviti vodotopne delce z velikostno porazdelitivjo delcev 400-1500 µm in z vsebnostjo aktivne komponente do 30 %.
Za proizvodnjo enkapsulatov z želenimi fizikalnimi lastnosti je bilo raziskovalno delo razdeljeno na tri projektne faze. Namen prve faze je bil izbrati primerne nosilne snovi in izvesti preliminarne poskuse z uporabo laboratorijske opreme. Testirani in izbrani so bili različni ogljikovi hidrati (maltodekstrin, enostavni sladkorji in sladkorni sirupi) glede na njihove fizikalne lastnosti in stabilnost tekom procesiranja. Nato je sledila sama izvedba enkapsulacijskih eksperimentov. S pomočjo pridobljenih ugotovitev so bili definirani procesni parametri za projektiranje in izdelavo pilotne naprave.
Druga faza raziskovalne naloge je zajemala oblikovanje in razvoj pilotne naprave za enkapsulacijo aromatičnih substanc, medtem ko so bili v tretji fazi testirani različni procesni parametri. V prvem delu so bili raziskani vplivi procesnih parametrov, kot so temperatura obdelave, homogenizacijski tlak, masni pretok, temperatura hladilnega medija, retencijski čas v hladilnih medijih in razmerje med hladilnim medijem in produktom, na učinkovitost enkapsulacije. Poskusi so bili izvedeni z uporabo statistične metode načrtovanja poskusov (DoE) in analizirani s pomočjo analize kovariance (ANCOVA). Procesna temperatura, tlak na drugi homogenizacijski stopnji in retencijski čas v hladilnem mediju so imeli pomemben vpliv na učinkovitost enkapsulacije, medtem ko je bil vpliv ostalih parametrov zanemarljiv (tlak na prvi homogenizacijski stopnji, masni pretok, temperatura hladilnih medijev in razmerje med hladilnim medijem in produktom). Rezultat zvišanja procesne temperature (T> 130 ° C) je bil pasti podoben produkt s povečano vsebnostjo vlage do 13,3 mas.%, ki ni bil primeren za nadaljnjo obdelavo. Pri nižji temperaturi (T <130 ° C) je nastala kristalinična snov z nizko vsebnostjo vlage. Pri vseh vzorcih je bilo opaziti nizko končno vsebnost aromatičnih substanc (<4,5%). Statisčni rezultatso bili uporabljeni za nadaljnjo optimizacijo procesnih parametrov (npr. homogenizacijski tlak in retencijski čas v hladilnem mediju). Maksimalna končna vsebnost aromatičnih substanc (3,5%) je bila dosežena ne glede na homogenizacijski tlak. Nizka učinkovitost enkapsulacije (η <35%) je bila povezana s slabo stabilnostjo emulzije. Poleg tega je bil raziskan vpliv ekspanzijskega tlaka na porazdelitev velikosti delcev, pri čemer je bilo ugotovljeno, da premer šobe nima bistvenega vpliva na velikosti delcev, saj se je le-ta pri vseh formulacijah gibala med 40-440 µm. Zadnji del raziskave je proučeval vpliv emulgatorja, aromatičnih lastnosti in nosilcev. Testirani so bili emulgatorji z različnimi HLB vrednostmi. Aromatične substance so bile izbrane na podlagi njihove sestave (polariteta in obstojnost). Kot aromske komponente so bili uporabljeni mentolovo in pomarančno olje ter sestavljena aroma ananasa, kot alternativni nosilec pa eritritol. Dodajanje emulgatorja je izboljšalo enkapsulacijo arome pri vzorcih procesiranih zuporabo mentolovega olja, medtem ko pri ostalih aromskih komponentah, pomarančnem olju in aromi ananasa, ni bilo opaziti vpliva izboljšanja učnikovtosti enkapslacije difuzije aktivnih spojin iz matrice ogljigovih hidratov v okolico. |