Secondary abstract: |
Namen: Izvesti medkulturno prilagoditev vprašalnika o samoocenjevanju kompetenc zdravnika družinske medicina na področju izboljševanju kakovosti (vprašalnik QICS) in ga validirati na reprezentativnem vzorcu slovenskih zdravnikov družinske medicine.
Metode: Ta presečna opazovalna raziskava je bila izvedena v naključnem vzorcu 398 slovenskih zdravnikov družinske medicine. Uporabili smo vprašalnik QICS, ki je bil razvit na podlagi novega teoretičnega okvira izboljševanja kakovosti v družinski medicini. Vprašalnik QICS je sestavljen iz 37 vprašanj, vključenih v šest področij. Na vprašanja je mogoče odgovoriti po petstopenjski Likertovi lestvici. Veljavnost prevoda je bila zagotovljena z dvosmernim prevodom in s pomočjo referenčne skupine, ki so jo sestavljali izkušeni zdravniki družinske medicine. Zanesljivost vprašalnika smo ocenjevali s pomočjo koeficienta Cronbach alfa in koeficienta Spearman rho za ugotavljanje časovne stabilnosti (vprašalnik je bil poslan zdravnikom v vzorcu dvakrat v razmiku dveh tednov).
Rezultati: Končni vzorec je bil sestavljen iz 100 (25,1 %) zdravnikov družinske medicine, od katerih je bilo 71 (71,0 %) žensk. Povprečna starost vzorca je bila 43,3 ± 9,6 leta. Povprečno število točk na vprašalniku QICS je bilo 127,0 ± 30,1 (prvo pošiljanje) in 127,8 ± 30,6 (drugo pošiljanje). Cronbach alfa je bil 0,984 (prvo pošiljanje) in 0,988 (drugo pošiljanje). Spearman rho je bil 0,829 s p < 0,001.
Zaključki: Slovenska različica vprašalnika QICS je zanesljivo in veljavno orodje za samooceno kompetenc zdravnikov družinske medicine na področju izboljševanja kakovosti v sklopu stalnega podiplomskega izobraževanja oz. stalnega strokovnega dograjevanja. |