[diplomsko delo
Samanta Rebernak (Avtor), Lucija Hanžič (Mentor), Kaja Pogačar (Komentor), Alan Mautinger (Komentor)

Povzetek

Lokalno dosegljivi materiali so zaznamovali gradbeniško dejavnost v času pred globalizacijo in tudi danes se uporabljajo v vsakdanji gradbeni praksi na manj razvitih območjih. Večina svetovne populacije nima možnosti graditi z visokotehnološkimi materiali, ki so v široki potrošnji v razvitem delu sveta. Večanje zavesti o pomembnosti trajnostnega razvoja vodi do zanimanja za gradnjo z naravnimi materiali tudi v razvitem delu sveta. Današnji tehnološki dosežki v kombinaciji s tradicionalnimi materiali omogočajo kvalitetno sonaravno bivanje, a je za to potreben primerno izobražen kader. V diplomskem delu sem se posvetila slami kot gradbenemu materialu. Slama je stranski proizvod pridelave hrane in je letno obnovljiv naravni vir. Gradnja s slamo ima dolgo tradicijo, saj se je, zvezana v snope, uporabljala za izolacijo in kritje strehe, pomešana z zemljo pa se je uporabljala za gradnjo objektov. Tehnika, kjer se slama oblikovana v bale uporablja v konstrukcijske namene, je sorazmerno mlada. V poznem 19. stoletju so bili prebivalci ameriškega mesta Nebraska, zaradi pomanjkanja gradbenega materiala, primorani poiskati druge metode gradnje. Omislili so si gradnjo s slamnatimi balami, ki je v uporabi še danes. V okviru praktičnega dela diplomske naloge sem zasnovala enonadstropno počitniško hišo iz slame, pokrito z enokapno streho in izdelala maketo objekta, v merilu 1:5. Uporabila sem lesen nosilni sistem, pred katerega so postavljene bale. Tloris objekta sestoji iz dnevnega prostora s kuhinjskim delom, spalnice in kopalnice. Dnevni prostor dopolnjuje pokrita terasa, dostopna tudi iz spalnice. V prvi fazi izdelave makete sem zasnovala orodje, s katerim sem izdelala bale v merilu 1:5.

Ključne besede

gradbeni materiali;gradiva;slama;ekološka gradnja;trajnostna arhitektura;počitniška hiša;slamnate hiše;gradnja s slamo;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Izvor: Maribor
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FGPA - Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo
Založnik: [S. Rebernak]
UDK: 728.6:691.12(043.2)
COBISS: 14921750 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 4800
Št. prenosov: 597
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: ǂThe ǂstraw bales lodge project
Sekundarni povzetek: Locally available materials have left a mark on construction activity in the time before globalization and are also in use today in every day construction in less developed areas. Most of the world population do not have the possibility to built with high technology materials, which are widely used in the developed part of the world. Increasing the conscience on sustainable development issues leads to the interest in use of natural construction materials in the developed world as well. Current technological achievements in combination with traditional materials enable us to construct high quality natural homes, although properly educated staff are in demand. The focus of this thesis is on straw as a construction material. Straw is a by-product of food industry and is an annually renewable natural source. Straw construction has a long tradition. Straw was used for insulation, as additive in earth construction and when tied in sheaves, for roof covering. Nevertheless, the construction technique using straw bales is of recent origin. In the late 19th century the inhabitants of the American city Nebraska were forced to use alternative methods of construction due to the shortage of building materials. Therefore, the straw bale construction technique was developed and is still in use today. The above mentioned knowledge was applied in the design of a one-storey lodge made of straw, covered with a single pitched roof. The model of the building in the scale of 1:5 was made. The lodge has a wooden load bearing system with bales placed in front of it. The ground plan of the building consists of a lounge with a kitchenette, a bedroom and a bathroom. The lounge opens to a deck witch is also accessible from the bedroom. In the initial phase of the model construction a tool for straw bale production in scale 1:5 was developed.
Sekundarne ključne besede: building materials;straw;sustainable architecture;building with straw;lodge project;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za gradbeništvo, Arhitektura
Strani: IX, 22, [23-25] f., [3] f. zganj. pril. z načrti
Ključne besede (UDK): the arts;recreation;entertainment;sport;umetnost;razvedrilo;zabava;šport;architecture;arhitektura;domestic architecture;housing;residential buildings;stanovanjska arhitektura;stanovanjske zgradbe;applied sciences;medicine;technology;uporabne znanosti;medicina;tehnika;building (construction) trade;building materials;building practice and procedure;gradbeništvo;gradbeni materiali;gradbene obrti in dela;building materials;building components;gradiva;gradbeni [konstrukcijski] deli;
ID: 1013081
Priporočena dela:
, [diplomsko delo
, diplomsko delo (visokošolski strokovni študij)
, diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
, diplomsko delo visokošolskega študijskega programa