magistrsko delo
Arta Kqiku (Avtor), Primož Južnič (Mentor)

Povzetek

Avtomatizacija knjižnic je proces, ki se je v večini držav izpeljal v 90. letih prejšnjega stoletja. Na Kosovu proces avtomatizacije knjižnic ni potekal enako kot drugje, saj se za večino knjižnic še začel ni. Namen naloge je predstaviti sedanji položaj knjižnic na Kosovu in njihovo pripravljenost za začetek procesa avtomatizacije ter prikazati ovire, ki so povzročile dvajsetletno zamudo. Zanimal me je odnos knjižničarjev do zaostanka in priljubljenost regionalnega sistema COBISS. Podatke sem zbrala s pomočjo ankete in intervjuja. Sodelovalo je 197 knjižničarjev iz visokošolskih, občinskih in specialnih knjižnic ter iz nacionalne knjižnice. Rezultati so pokazali, da je na zaostanek pri avtomatizaciji knjižnic na Kosovu vplivalo več dejavnikov, med njimi pomanjkanje denarja, nezadostna podpora višjih institucij, neustrezno usposabljanje knjižničarjev in pomanjkanje kadra na področju informacijske tehnologije. Ugotovila sem, da imajo kosovski knjižničarji pozitiven odnos do avtomatizacije in se zavedajo, da bi moral biti ta proces že končan. Večina se tudi zaveda prednosti, ki bi jih sistem COBISS prinesel, in meni, da bi bil sistem COBISS dolgoročna rešitev za poenoteno avtomatizacijo knjižničnih dejavnosti v državi. Če bodo na podlagi teh mnenj višje institucije pripravile strategijo za vpeljavo integriranega knjižničnega sistema, bo namen naloge dosežen.

Ključne besede

knjižničarji;proces avtomatizacije;COBISS;bolonjske magistrske naloge;Avtomatizacija;Knjižnice;Kosovo;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [A. Kqiku]
UDK: 02:004(497.115)(043.2)
COBISS: 65492834 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 672
Št. prenosov: 231
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni povzetek: Library automation is a process performed in most countries in the nineties. This was not the case in Kosovo, because for most libraries it did not yet even begin. The purpose of this thesis is to present the current situation of libraries in Kosovo and their openness to start the atomization process and to show the obstacles that caused the 20-year delay. I was interested in the attitude of librarians towards the delay and the popularity of the regional COBISS system. I gathered data with a survey and interviews. 197 librarians from university, municipality and special libraries as well as the national library took part. The results show that multiple factors influenced the delay of library automation in Kosovo: lack of financial means, insufficient support from higher institutions, inadequate training of librarians and lack of staff in the IT field. I conclude that the librarians in Kosovo have a positive attitude towards the automation and realize that this process should be concluded. Most also understand the advantages of the COBISS system and believe it would be a long-term solution for a unified automation of library activities in the country. If, based on these opinions, higher institutions prepare a strategy for implementing an integrated library system, the purpose of this thesis will be achieved.
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Filozofska fak., Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo
Strani: 96 f.
ID: 10915212
Priporočena dela:
, magistrsko delo
, ǂa ǂsurvey of public, academic, and special reference librarians
, znanje staršev predšolskih otrok in dejavnosti splošnih knjižnic na Dolenjskem