magistrsko delo
Hana Štraus (Avtor), Tom Levanič (Mentor)

Povzetek

Podnebne spremembe prinašajo vedno pogostejše ekstremne suše, ki se odražajo tudi v propadanju smreke. Ameriška duglazija je vrsta, ki bi v naših gozdovih lahko delno nadomestila smreko in ublažila ekonomske izgube zaradi nižanja njenega deleža v gozdovih. Duglazija je tujerodna vrsta, ki pri nas dobro uspeva, a je njen odziv na ekstremne suše še neraziskan. V nalogi smo z dendrokronološko analizo primerjali odziv duglazije in smreke na klimo. Vsako od vrst smo vzorčili na treh rastiščih in za vsakega izdelali povprečno kronologijo. Izračunali smo korelacije rasti s temperaturo in padavinami in določili značilna leta. S PCA smo ugotavljali vpliv padavin in temperature na rast. Duglazija je imela bolj enoten odziv na klimo kot smreka. Na njeno rast so pozitivno najbolj vplivale visoke februarske temperature (občutljivost na pozebo), v zadnjem desetletju pa tudi nadpovprečne poletne padavine. Na smreko so imele poletne temperature in pomanjkanje padavin večji vpliv. Analiza značilnih let med vrstama ni pokazala razlik. Sklepamo, da je duglazija primerna vrsta za nadomestitev smreke, če je sajena na primernih rastiščih, kot primes avtohtonim vrstam, pri sadnji izbiramo prave provenience in v mladosti negujemo drevesca.

Ključne besede

ameriška duglazija;klimatske spremembe;dendrokronologija;suša;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL BF - Biotehniška fakulteta
Založnik: [H. Štraus]
UDK: 630*56:630*17 Pseudotsuga menziesii(043.2)=163.6
COBISS: 45057027 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 544
Št. prenosov: 159
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Dendrochronological analysis of the radial growth od Douglas fir (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco) and its response to climate change compared to Norway spruce (Picea abies (L.) Karst.)
Sekundarni povzetek: Climate change is causing frequent and extreme droughts which reflect in the rapid decline of Norway spruce. Douglas fir is an allochthone species that could compensate for the losses due to Spruce dieback. It grows well in our forests but its response to severe droughts is still unexplored. In the following study, we used dendrochronological analysis to compare the response of Norway spruce and Douglas fir to climate factors. Each species was sampled on three sites. We constructed local chronologies and calculated correlations between growth and temperature and precipitation. In addition, we analysed the pointer years. PCA was used to analyse the effect of climate factors on growth. Douglas fir showed a more uniform response to climate. Its growth was primarily positively influenced by high temperatures in February (cold hardiness) and by above-average summer precipitation in the last decade. Summer temperatures and decreased precipitation had a greater impact on Spruce. Analysis of pointer years showed no differences among the two species. We conclude that Douglas fir is a suitable species to replace Spruce if it is planted in suitable sites, as a mixture to indigenous species, with carefully chosen proveniences and tending applied.
Sekundarne ključne besede: Douglas-fir;climate change;dendrochronology;drought;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Študijski program: 0
Konec prepovedi (OpenAIRE): 1970-01-01
Komentar na gradivo: Univ. Ljubljana, Biotehniška fak., Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire
Strani: VII, 50 f.
ID: 12322825