sprehod skozi zgodovino pomenov
Špela Zadnikar (Avtor), Maruša Pušnik (Mentor)

Povzetek

Na modre kavbojke je treba gledati kot na prvi kos oblačila v celotni zgodovini mode in oblačenja, ki je izenačil spolne in statusne razlike, vidne v takratni družbi. Iz načina oblačenja se je dalo razbrati, kdo spada v kateri socialni razred, kavbojke pa so to razliko zakrile in celo odpravile. V magistrskem delu se sprehodim skozi zgodovino, od rojstva tega čudežnega kosa in do danes, ko se v garderobi vsakega posameznika zagotovo najde vsaj en kos jeansa. Glavni cilji so ugotoviti, kakšen je pomen kavbojk danes, kakšen vpliv imajo na to hitra moda, mediji in družbena omrežja ter kakšne so prakse nošnje. V navezavi na to so zastavljena tudi vsa raziskovalna vprašanja. V empiričnem delu sem se osredotočila na kvalitativno raziskavo, v okviru katere sem opravila intervjuje z devetimi osebami ter naredila analizo medijskih objav dveh najpopularnejših ženskih revij v Sloveniji. Spomin intervjuvancev na prve kavbojke je še vedno zelo živ, saj so se do nakupa prvih zahodnih kavbojk soočali z zahtevnimi razmerami socialističnega režima v bivši Jugoslaviji. Da pa so prišle do te točke popularnosti, so prehodile dolgo pot. Uspeh gre v veliki meri pripisati hitri modi in medijem, brez katerih kavbojke ne bi dosegle takšnega statusa v družbi, kot ga imajo danes. Različna obdobja so kavbojke zaznamovala z množico različnih pomenov, danes pa so glavni tvorec le-teh mediji. Postale so brezčasen kos oblačila, ki se ga da kombinirati za vsako priložnost. Iz oblačila za navadnega delavca na ameriških farmah in oblačila kontrakulturnih skupin so postale elegantno oblačilo ali pa le varna izbira za vsakega posameznika, ki v družbi ne želi izstopati.

Ključne besede

hitra moda;kavbojke;Jugoslavija;mediji;Magistrska dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL FDV - Fakulteta za družbene vede
Založnik: [Š. Zadnikar]
UDK: 316.7:316.77(043.2)
COBISS: 77711619 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 173
Št. prenosov: 47
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Jeans as a System of Communication: A Walk Through the History of Meanings
Sekundarni povzetek: Blue jeans are to be understood as the first item of clothing in the history of fashion which equalized sex and status differences present in society. A person's style had been a tell-tale sign of the social class they belonged to, but jeans have blurred those differences or, in some instances, eliminated them. This thesis takes a look at the history of jeans, from their humble beginnings to now, when every one of us owns at least a pair of them. The main objectives of the thesis are to assess the significance of jeans today, determine the influences of fast fashion, the media and social networks, and examine the practice of wearing jeans. All research questions have been designed in relation to those topics. The empirical part focuses on qualitative research, made up in part by the interviews carried out with nine participants, as well as the analysis of articles by two of the most popular women's magazines in Slovenia. The 'first jeans' memory is still fresh in the minds of interviewees, as up until the purchase of their first pair of 'Western' jeans, they had been facing the difficult circumstances of the socialist regime in former Yugoslavia. To achieve the level of popularity they now claim, jeans had to go through a lengthy process. Their success can be largely attributed to fast fashion and the media, without which jeans wouldn't have achieved the status they have in our society today. Different time periods assigned a plethora of meanings to jeans, while today, those meanings are, by and large, created by mass media. Jeans have become a timeless piece of clothing, the perfect item to combine with for any occasion. From their beginnings as the symbol of workers on American farms and the trademark of counterculture groups, jeans are now seen as an elegant item of clothing or a safe choice for anyone who doesn't want to stand out.
Sekundarne ključne besede: fast fashion;jeans;Yugoslavia;the media;Kulturne študije;Cultural studies;Moda;Fashion;Džins (oblačila);Jeans (Clothing);Master's theses;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Študijski program: 0
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Fak. za družbene vede
Strani: 80 str.
ID: 13525399
Priporočena dela:
, sprehod skozi zgodovino pomenov
, predstavitev tradicionalnih in nekaterih novejših tez in argumentov
, subverzija ali krepitev hegemonskih spolnih norm?