diplomsko delo
Katja Majer (Avtor), Marjan Senegačnik (Mentor)

Povzetek

Marca 2020 se je v Sloveniji pojavil prvi primer novega virusa, imenovanega SARS-Cov-2. V času razglasitve epidemije je vlada Republike Slovenije uvedla različne ukrepe z namenom, da bi omejila hitro širjenje okužb. Zanimalo nas je, na kakšen način so ukrepi vplivali na kakovost zraka, zato smo primerjali ravni posameznih onesnaževal aprila 2019 in aprila 2020. Osredotočili smo se predvsem na onesnaževala, ki so povezana s prometom. Ugotovili smo, da so ukrepi ugodno vplivali na kakovost zraka. Znižale so se ravni trdnih delcev PM2,5 in PM10, dušikovega dioksida in dušikovih oksidov. Najvišja razlika pa je bila pri benzenu, saj se je vrednost ravni znižala za kar 32,52 %. Med onesnaževali pa je izstopal ozon, saj je bila njegova raven aprila 2020 za kar 10,21% višja kot aprila 2019. Rezultat je razumljiv, saj vemo, da je ozon izjemno reaktiven plin in s CO hitro reagira ter nastane dušikov dioksid. O izboljšanju kakovosti zraka v času omejitve gibanja so poročali tudi izven slovenskih meja.

Ključne besede

covid-19;SARS-Cov-2;epidemija;omejitev gibanja;onesnaževala;april 2019;april 2020;primerjalna analiza;zajezitev virusa;promet;kakovost zraka;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FOV - Fakulteta za organizacijske vede
Založnik: [K. Majer]
UDK: 502/504
COBISS: 115188995 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 73
Št. prenosov: 23
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: The impact of the covid-19 epidemic on the state of the environment in the republic of slovenia
Sekundarni povzetek: In March 2020, the first case of a new virus called SARS-Cov-2 appeared in Slovenia. At the time of the declaration of the epidemic, the Government of the Republic of Slovenia introduced various measures to limit the rapid spread. We were interested in how these introduced measures may have affected the air quality, so we compared the levels of individual pollutants in April 2019 and April 2020. We focused on traffic-related pollution. We found that the introduced measures have had a positive effect on air quality. They had lowered the levels of particulate matter PM2.5 and PM10, nitrogen dioxide, and nitrogen oxides. The highest difference was with benzene, as the value decreased by about 32.52%. Among the pollutants, ozone stood out, as its level in April 2020 was 10.21% higher than in April 2019. The result is understandable, as we know that ozone is an incredibly reactive gas and reacts quickly with CO to form nitrogen dioxide. Improvements in air quality during traffic restrictions had also been reported outside Slovenia.
Sekundarne ključne besede: Covid-19;Okolje;Univerzitetna in visokošolska dela;
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za organizacijske vede
Strani: VI, 55 f.
ID: 15402355