diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Vesna Breznik (Avtor), Boštjan Slak (Mentor)

Povzetek

Medtem ko se je klasično suženjstvo, kot ga poznamo iz zgodovine, ukinilo in prepovedalo v prvi polovici 20. stoletja, se je suženjstvo v novih oblikah razvijalo naprej. Trgovina z ljudmi je prepoznana kot globalen problem, kjer trgovci z ljudmi izkoriščajo ranljivost posameznikov. Izbruh novega koronavirusa SARS-CoV-2 je vplival na vsakdanje življenje posameznikov. Ti so postali še ranljivejši in dovzetnejši za izkoriščanje. Zaradi potrebe po zajezitvi pandemije covida-19 so države, in s tem tudi institucije s področja boja proti trgovini z ljudmi, bile prisiljene spremeniti svoje prioritete. Smiselno je sklepati o spremembah, ki so se morebiti pojavile pri trgovanju z ljudmi. Namen zaključnega dela je bil pregledati spremembe trendov trgovine z ljudmi v času bolezni covid-19. S pomočjo pregleda literature, statističnih podatkov in izvedbe intervjujev smo ugotovili, da se trendi trgovine z ljudmi, z manjšimi prilagoditvami, nadaljujejo iz let pred izbruhom virusa SARS-CoV-2. Število žrtev trgovine z ljudmi še vedno narašča. Prevladujoči spol žrtev trgovine z ljudmi je ženski spol, medtem ko je prevladujoč spol osumljencev moški. Prevladujoča oblika trgovine z ljudmi pred in med pandemijo covida-19 je spolno izkoriščanje žrtev, sledi ji izkoriščanje za prisilno delo. Zaznano je bilo povečanje novačenja in izkoriščanja žrtev na spletu. Povečalo se je izkoriščanje otrok, predvsem v obliki distribucije in ogleda spletnega gradiva o spolnem izkoriščanju otrok. Z nekaj začetnimi težavami so se pandemiji covida-19 uspešno prilagodili tako storilci kot tudi institucije, ki delujejo na področju boja proti trgovini z ljudmi.

Ključne besede

diplomske naloge;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FVV - Fakulteta za varnostne vede
Založnik: [V. Breznik]
UDK: 616-036.2:343.43(043.2)
COBISS: 119425539 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 15
Št. prenosov: 9
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Impact of the SARS-CoV-2 pandemic on trends in human trafficking
Sekundarni povzetek: While classical slavery known from history was abolished and banned in the first half of the 20th century, slavery in new forms has been developing further. Human trafficking is recognized as a global problem where human traffickers exploit the vulnerability of individuals. The outbreak of the new coronavirus SARS-CoV-2 has affected the daily life of individuals. These have become even more vulnerable and susceptible to exploitation. Due to the need to curb the covid-19 pandemic, countries and anti-trafficking institutions, have been forced to change their priorities. It makes sense to conclude about the changes that may have occurred in human trafficking. With minor adjustments, trafficking trends continue from the years before the outbreak of the SARS-CoV-2 virus. The number of victims of human trafficking is still increasing. The predominant gender of trafficking victims is the female gender, while the predominant gender of the suspects is male. The predominant form of trafficking before and during covid-19 pandemic is the sexual exploitation of victims, followed by exploitation for forced labor. There has been an increase in the recruitment and exploitation of victims online. Child exploitation has increased, mainly in the form of distribution and viewing of online material on child sexual exploitation. With some initial difficulties, both the perpetrators and the institutions working to combat human trafficking have successfully adapted to the covid-19 pandemic.
Sekundarne ključne besede: Organizirani kriminal;Trgovina z ljudmi;Epidemije;SARS-CoV-2 (virus);Univerzitetna in visokošolska dela;
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za varnostne vede, Ljubljana
Strani: VIII f., 55 str.
ID: 16306401
Priporočena dela:
, diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
, diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
, diplomsko delo