Anton Bebler (Avtor)

Povzetek

The war in Ukraine is the biggest, bloodiest and longest war in Europe since 1945. Its initial stage holds similarities with several other armed conflicts and wars in the last 50 years on Cyprus and in the territories of the former Soviet Union and the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (SFRY). Among the cases in exYugoslavia, greatest similarity is seen with the war in Croatia (1991–1995). This conflict stemmed from two almost simultaneous breakdowns of multinational ‘socialist federations’ and their communist regimes that were similar in structure. The dissimilarity of the second stage of the war in Ukraine and the war in Croatia is primarily due to the processes of NATO and EU enlargement coupled with the USA’s policy of using NATO enlargement and Ukraine as tools to harm and weaken Russia. The conflict about Ukraine and the promise of NATO membership given to it has become an indirect war between Russia and the US-led West, where Ukraine is the West’s proxy and the main victim of the war. Like what occurred in Croatia in August 1995 and in Azerbaijan in September 2023, the final outcome of the war in Ukraine will be decided on the battlefield, not around a diplomatic table. Still, it will be very different from that in Croatia. Responsibility for the war in Ukraine and its consequences must be shared between the two direct belligerents, the co-responsible USA, and other NATO members.

Ključne besede

Ukraine;Russia;Croatia;USA;NATO;internal war;interstate war;

Podatki

Jezik: Angleški jezik
Leto izida:
Tipologija: 1.02 - Pregledni znanstveni članek
Organizacija: UL FDV - Fakulteta za družbene vede
UDK: 355.01(477)«2014/...«:303.446.4
COBISS: 183532291 Povezava se bo odprla v novem oknu
ISSN: 0040-3598
Št. ogledov: 416
Št. prenosov: 16
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Slovenski jezik
Sekundarni naslov: Vojna v Ukrajini v primerjalni perspetivi
Sekundarni povzetek: Vojna v Ukrajini je postala največja, najbolj krvava in najdaljša vojna v Evropi po letu 1945. Njena prva faza je kazala več podobnosti z oboroženimi spopadi in vojnami na Cipru in prostorih nekdanje Sovjetske zveze ter SFRJ. Med jugoslovanskimi primeri je bila najbolj podobna vojni na Hrvaškem (1991–1995). Ta podobnost je izvirala iz skoraj sočasnega razpada dveh strukturno podobnih večnacionalnih »socialističnih federacij« in njihovih komunističnih režimov. Različnost med drugo fazo vojne v Ukrajini in vojno na Hrvaškem je bila tesno povezana s procesom širjenja NATA in EU ter s politiko ZDA, ki je širjenje NATA in Ukrajino uporabljala kot orodje za škodovanje in slabitev Rusije. Konflikt okoli Ukrajine in njej obljubljenega članstva v NATU se je tako degeneriral v posredno vojno med Rusko federacijo in Zahodom pod vodstvom ZDA ter Ukrajino v vlogi agenta Zahoda in glavne žrtve prave vojne. Tako kot se je zgodilo na Hrvaškem avgusta leta 1995 in v Azerbajdžanu v septembru 2023, bo o izidu vojne v Ukrajini odločeno na vojskovališču in ne za diplomatsko mizo. Toda ta izid bo povsem drugačen od izida na Hrvaškem. Odgovornost za vojno v Ukrajini in njene posledice si delijo dve vojskujoči državi in posredno soodgovorne ZDA in druge članice NATA.
Sekundarne ključne besede: NATO;notranja vojna;mednarodna vojna;Rusko-ukrajinska vojna (2014-....);Rusija;Ukrajina;Hrvaška;Združene države Amerike;
Vrsta dela (COBISS): Članek v reviji
Strani: str. 775-786, 888
Letnik: ǂLetn. ǂ60
Zvezek: ǂšt. ǂ4
Čas izdaje: okt.-dec. 2023
DOI: 10.51936/tip.60.4.775
ID: 22902842
Priporočena dela:
, ni podatka o podnaslovu
, vpliv medijev na razvoj krize
, diplomsko delo
, ni podatka o podnaslovu