Sekundarni povzetek: |
V magistrskem delu smo izpostavili problem nekontrolirane in neučinkovite rabe energije, v javnih in v zasebnih podjetjih tako v Sloveniji kot tudi drugod. Leta 2009 je bil sprejet in izdan prvi evropski (energetski) standard EN 16001:2009, junija 2011 pa prvi mednarodni standard ISO 50001:2011, ki ureja področje energije in je kompatibilen z ostalimi standardi ISO in tako lažje aplikativen v podjetjih, ki so že pridobila katerega izmed standardov (npr. ISO 14001:2004). Oba standarda naj bi bila v pomoč in vodilo podjetjem in organizacijam pri smotrnem in sistematičnem ravnanju in upravljanju z energijo za doseganje tako večjih energetskih prihrankov kot tudi učinkovitejše rabe energije.
Težnja k trajnostnemu razvoju države, razvoju, ki bo zadovoljeval potrebe sedanje generacije brez negativnega vpliva na prihodnje rodove, se odraža na področjih ekonomije, družbe in okolja. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) je v bil letu 2011 zabeležen padec končne rabe energije v primerjavi z letom 2010, s tem pa je bila ovržena prva hipoteza, ki smo jo postavili v nalogi v zvezi s povečanjem porabe končne energije (tabela 2, str. 15). 39-odstotkov porabljene energije na slovenskem trgu je bilo proizvedene v hidroelektrarni Krško, 36-odstotkov v termoelektrarnah, 24-odstotkov v hidroelektrarnah, manj kot odstotek pa s fotovoltaičnimi moduli. Medtem ko 50-odstotkov energije v obliki naftnih derivatov in plina uvozimo, pa smo pretežno samozadostni v proizvodnji in porabi električne energije. Po podatkih SURS (tabela 2, str. 15) je bil v letu 2011 zabeležen tako padec v energetski odvisnosti kakor tudi energetski učinkovitosti.
Krepitev nacionalne zavesti in težnja k trajnostnemu razvoju države narekujejo ukrepe na področju energetike, le-ti pa se izvajajo z ozaveščanjem o varčni in učinkoviti rabi energije ter posledicah njene nekontrolirane in neracionalne rabe. Podjetja se lahko v primeru uspešno opravljene standardizacije oz. certificiranja pohvalijo z enim izmed standardov ali certifikatom EMAS ter tako poudarijo svojo osveščenost na področju proizvodnje in opravljanja storitev, izpostavijo svoje ime ter gradijo na njegovi prepoznavnosti. Država spodbuja varčno rabo energije s finančnimi spodbudami, ki so na voljo tako fizičnim kot pravnim osebam, in so namenjene za nakup učinkovitejše opreme za ogrevanje, vlaganje v ovoj stavbe, nova stekla ipd.
V četrtem poglavju smo se posvetili organizacijam, pri čemer je potrebno izpostaviti podatek o deležu ti. mikro podjetij v državi; po podatkih SURS jih je bilo v letu 2011 94,88-odstotka. Podjetje se uvrsti v posamezen razred na podlagi meril, predpisanih s strani države - v 55. členu Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1). Podatki, ki so podlaga za uvrstitev družbe v določen razred, so podatki iz računovodskih izkazov in sicer povprečno število delavcev v poslovnem letu, izračunano na podlagi delovnih ur, čisti prihodki od prodaje in vrednost aktive podjetja. Predstavili smo različna priznanja, ki jih lahko podjetja v Sloveniji pridobijo (tabela 7) in ugotovili, da so štiri družbe (ACRONI d.d., GGE d.o.o., HTZ Velenje I.P. d.o.o. in SG Automotived.o.o.), ki so certificirane v skladu z energetskim standardom ISO 50001:2011 ter štiri certificirane v skladu z EN 16001:2009 (ACRONI d.d., KOSTAK d.d., ETIKETA d.d. in PRIMAT d.d.).
Včasih se zdi, da dajemo vse prevelik poudarek večjim podjetjem, ki bi morala dosegati določena merila trajnostnega razvoja, v našem primeru energetsko učinkovitost, spodbujala rabo energije iz obnovljivih virov in izvajala ukrepe za varčno rabo energije, ob tem pa izvedla uspešno certifikacijo enega od standardov.
V Sloveniji si podjetja z energetskimi projekti in sanacijami prizadevajo doseči energetsko učinkovitost in prihranke na področju rabe energije tako, da dolgoročno zmanjšujejo stroške za energijo medtem pa ohranijo ali celo izboljšajo kvaliteto svojih storitev in izdelkov. Podjetja s tem krepijo trajnostni razvoja na področju energetike, takih |