Sekundarni povzetek: |
Podatkovno-intenzivni postopki v tehnologiji in znanosti nam v zadnjih letih omogočajo zajem velike količine heterogenih podatkov, ki opisujejo sisteme na različnih nivojih granularnosti in z različnih zornih kotov. Zbrani podatki so pogosto predstavljeni v povsem različnih podatkovnih domenah, kar predstavlja izziv za algoritme, ki gradijo napovedne modele z zlivanjem podatkov. Naše raziskave temeljijo na premisi, da je heterogene podatke mogoče »organizirati,« tako da vzpostavimo ustrezne preslikave med posameznimi dimenzijami vhodnih podatkovnih domen. Ozko grlo, ki nas loči od boljšega razumevanja podatkovne domene in s tem tudi od bolj učinkovite gradnje napovednih modelov z zlitjem velikih heterogenih podatkov, je prepoznava vrste informacije, ki jo je možno prenesti med povezanimi podatkovnimi nabori, objekti različnih tipov in napovednimi nalogami. V disertaciji predlagamo več zanimivih in zmogljivih napovednih modelov za učenje iz heterogenih podatkov. Ti pristopi so splošni, dosegajo visoko napovedno točnost in so enostavni za uporabo: v veliki meri se izognejo dolgotrajnim in zahtevnim predobdelavam podatkov, na katere se zanašajo trenutni modeli, ki heterogene podatke najpogosteje poskušajo preslikati v enovit podatkovni prostor. Razviti algoritmi so se izkazali za obetavne na večih področjih človekovega delovanja, a smo se v tem delu osredotočili na reševanje aktualnih problemov v molekularni in sistemski biologiji. Ti med drugim vključujejo napovedovanje genskih funkcij in farmakoloških akcij, rangiranje obetavnih genov za nadaljnje biološke raziskave, odkrivanje vzorcev povezav med boleznimi, odkrivanje toksičnosti zdravil in analizo umrljivosti.
Pomemben vidik naših raziskav predstavlja študij latentnih faktorskih modelov. Razvijemo več latentnih modelov s faktoriziranimi parametri, ki lahko sočasno naslavljajo več vrst podatkovne heterogenosti; to je, raznolikosti, ki zaobsega heterogene podatkovne domene, več tipov entitet in različne napovedne naloge. Prednost naših algoritmov pred uveljavljenimi pristopi je sposobnost ohranitve strukture odvisnosti med podatki tekom gradnje napovednih modelov, kar smo empirično preverili v večih študijah. Naše nedavno delo na tem področju obsega pristope za gradnjo mrež z analizo podatkov iz večih morebitno različnih podatkovnih porazdelitev, ki smo jih uporabili za avtomatično gradnjo genskih regulatornih mrež pri bolezni raka. Modelirali smo tudi epistazo, ki predstavlja pomemben koncept v genetiki. V ta namen smo predlagali učinkovite algoritme za določitev vrstnega reda delovanja genov v genskih poteh, ki porabijo nekajkrat manj računskih virov od znanih tehnik.
Ena izmed osrednjih tem doktorske disertacije je analiza velikih podatkovnih zbirk. V empiričnih študijah smo namreč opazili, da je za zanesljive napovedi v bioinformatiki, zaželjene na primer pri odkrivanju odvisnosti med boleznimi in ocenjevanju vpletenosti genov v razne fenotipe, pogosto koristno sklepati na osnovi meritev, ki izhajajo iz različnih eksperimentalnih ali predhodnih računskih postopkov. Med drugim v delu analiziramo 30 heterogenih podatkovnih zbirk, ki nam služijo za ocenjevanje toksičnosti zdravil, in več kot 40 zbirk o odvisnostih med geni v človeku. Slednje predstavlja analizo najobsežnejše zbirke podatkov v dosedanjih študijah latentnih faktorskih modelov. Tolikšna razsežnost podatkov poraja nova vprašanja o izbiri ustreznih podatkovnih virov za zlivanje, za kar predlagamo splošni pristop ocenjevanja občutljivosti med viri. |