diplomski projekt
Nina Erlih (Avtor), Katja Crnogaj (Mentor)

Povzetek

V času stiske ali krize se po navadi spreminjajo vrednote in navade posameznika in socialni spekter pridobi pomembnejšo vlogo, kot jo je imel do časa prelomnice. Te spremembe se odvijajo v dve smeri: prva je, ko vrednote oslabijo in kriza povzroči obsežno škodo, v drugi smeri, ki sledi prvi, pa se iščejo rešitve in podpora ob nastali škodi, morala in vrednote pa se spet okrepijo. Podobno je v poslovnem svetu, zato se je kot rezultat globalne finančne in gospodarske krize še bolj razvilo in okrepilo socialno podjetništvo. V diplomskem projektu je predstavljeno socialno podjetništvo na področju spodbujanja uporabe obnovljivih virov energije in razvoja zelene ekonomije v Sloveniji. Za sledljivost tematiki je ključnega pomena, da se definirajo in razložijo osnovni pojmi, zato je prvo vsebinsko poglavje namenjeno opredelitvi podjetništva in njegovi umeščenosti v slovenski prostor, trenutnim razmeram za podjetništvo v Sloveniji, narejen je pregled nad vrednotami v slovenskem podjetništvu in nekaj besed posvečenih razmeram v času krize. Drugo poglavje se osredotoča na opredelitev socialnega podjetništva doma in v tujini, narejen je pregled področij in dejavnosti poslovanja socialnih podjetij ter opisane nekatere njihove značilne posebnosti. V zadnjem poglavju je predstavljenih nekaj konkretnih primerov socialnega podjetništva na področju spodbujanja uporabe obnovljivih virov energije in razvoja zelene ekonomije v Sloveniji ter podrobno analiziran primer dobre prakse na tem področju, Zavod Carnus, so.p. Ugotovljeno je bilo, da se je socialno podjetništvo v Sloveniji v zadnjih letih razširilo. Vrednote, s katerimi nastopajo socialni podjetniki na tržišču, prinašajo državi le koristi, tako s finančnega kot s socialnega vidika. Z analizo podjetja Zavod Carnus, so.p. je bil potrjen njihov družbeni doprinos v obliki zaposlovanja socialno šibkejših skupin in ločevanja odpadkov.

Ključne besede

socialno podjetništvo;obnovljivi viri energije;zelena ekonomija;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM EPF - Ekonomsko-poslovna fakulteta
Založnik: [N. Erlih]
UDK: 334.72:502.174.3
COBISS: 12736028 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 835
Št. prenosov: 95
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Social entrepreneurship in the area of promoting the use of renewable energy sources and the development of green economy in Slovenia
Sekundarni povzetek: In times of need or crisis, usually values and habits of the individual changes and social spectrum obtains more important role than it has previously had. These changes can lead in two directions, the first is when values weaken and then crisis may cause extensive damage, another direction follows the first and represents the search for solutions and support for the caused damage, and the morals and values strengthen again. There is no much difference in business, so as a result of the global financial and economic crisis, social entrepreneurship has been developing and strengthening evens more. In that Thesis we tried to present social entrepreneurship in the field of promoting the use of renewable energy sources and the development of green economy in Slovenia. It is crucial to define and explain the basic concepts to readers, so we devoted out first substantive chapter to the explanations and definition of entrepreneurship, current situation of entrepreneurship in Slovenia, values of Slovenian entrepreneurs and devoted a few words to the situation in crisis. When we defined entrepreneurship and placed it in the Slovenian space in the first chapter, we slowly entered the second chapter with the domestic and foreign definitions of social entrepreneurship, then we made an overview of themes and activities of this specific sector, and described some of the distinctive features. In the last chapter, we presented concrete examples describing how social entrepreneurship operates in the field of promoting the use of renewable energy sources and the development of green economy in Slovenia, and made a detailed description of practical example, Carnus Institute. One of our founding’s was that social entrepreneurship in Slovenia has expanded during last few years, Values of social entrepreneurs has brought only benefits to the county as from financial and also social point of view. By analyzing the Carnus Institute we could see their contribution to environment with employing socially endangered groups and recycling.
Sekundarne ključne besede: Social entrepreneurship;green economy;renewable energy sources;Carnus Institute;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Delo diplomskega projekta/projektno delo
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fak.
Strani: II, 32 str.
ID: 9234214