diplomsko delo
Povzetek
Pretvorba sulfidov v sulfoksimine je kemijski proces, kjer gre za pretvorbo sulfida (R-S-R) najprej v sulfoksid (R-SO-R) in nato v sulfoksimin (R-SO-NH-R). V organski sintezi je ta korak pomemben, saj omogoča pripravo spojin s sulfoksiminsko funkcionalno skupino, ki se uporabljajo v medicinski kemiji ali kot intermediati pri sintezi drugih kompleksnih organskih spojin.
Pristopi k NH-sulfoksiminom temeljijo na večstopenjskih sintezah, ki se začnejo s sulfidi. Pri tem so na voljo strategije za selektiven N- ali O- prenos na žveplov atom, kar vodi do ustreznega sulfoksida ali sulfilimina. Gre predvsem za neposredno pripravo NH-sulfoksiminov z uporabo lahko dostopnih virov amonijaka v prisotnosti PhI(OAc)$_2$.
V okviru svojega diplomskega dela sem se osredotočila na pretvorbe sulfidov v sulfoksimine, ki sem jih izvajala z amonijevim karbonatom v prisotnosti diacetoksi jodobenzena v metanolu, najprej v manjšem in nato v večjem merilu.
Ključne besede
sulfoksidi;sulfoksimini;zelene pretvorbe;diplomske naloge;
Podatki
| Jezik: |
Slovenski jezik |
| Leto izida: |
2024 |
| Tipologija: |
2.11 - Diplomsko delo |
| Organizacija: |
UL FKKT - Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo |
| Založnik: |
[T. Stopar] |
| UDK: |
547.1(043.2) |
| COBISS: |
208352003
|
| Št. ogledov: |
62 |
| Št. prenosov: |
11 |
| Ocena: |
0 (0 glasov) |
| Metapodatki: |
|
Ostali podatki
| Sekundarni jezik: |
Angleški jezik |
| Sekundarni naslov: |
Conversion of sulfides to sulfoximines |
| Sekundarni povzetek: |
The conversion of sulfides to sulfoximines is a chemical process that involves the transformation of a sulfide (R-S-R) first into a sulfoxide (R-SO-R) and then into a sulfoximine (R-SO-NH-R). In organic synthesis, this step is important because it allows the preparation of compounds with a sulfoximine functional group, which are used in medicinal chemistry or as intermediates in the synthesis of other complex organic compounds.
Approaches to NH-sulfoximines are based on multi-step syntheses starting from sulfides. In this context, strategies are available for selective N- or O-transfer to the sulfur atom, leading to the corresponding sulfoxide or sulfilimide. This primarily involves directly preparing NH-sulfoximines using readily accessible ammonia sources in the presence of PhI(OAc)$_2$.
In my thesis, I focused on converting sulfides to sulfoximines, which I carried out with ammonium carbonate in the presence of (diacetoxyiodo)benzene in methanol, first on a small scale and then on a larger scale. |
| Sekundarne ključne besede: |
sulfide;sulfoxide;sulfoximine;green conversion;Organska sinteza (kemija);Sulfidi;Univerzitetna in visokošolska dela; |
| Vrsta dela (COBISS): |
Diplomsko delo/naloga |
| Študijski program: |
1000374 |
| Konec prepovedi (OpenAIRE): |
1970-01-01 |
| Komentar na gradivo: |
Univ. v Ljubljani, Fak. za kemijo in kemijsko tehnologijo, VSŠ Kemijska tehnologija |
| Strani: |
1 spletni vir (1 datoteka PDF (22 str.)) |
| ID: |
24985048 |