Mark MacLean (Author), Štefko Miklavič (Author)

Abstract

Naj bo ▫$\Gamma$▫ ne-dvodelen razdaljno-regularen graf z množico vozlišč ▫$X$▫, premerom ▫$D \ge 3$▫, ter stopnjo ▫$k \ge 3$▫. Izberimo si vozlišče ▫$x \in X$▫ in naj bo ▫$T=T(x)$▫ Terwilligerjeva algebra grafa ▫$\Gamma$▫ glede na ▫$x$▫. Za vsako vozlišče ▫$z \in X$▫ in za ▫$0 \le i \le D$▫ naj bo ▫$\Gamma_i(z)=\{w \in X : \partial(z, w) = i\}$▫ označimo ▫$D_j^i = D_j^i(x, y) = \Gamma_i(x) \cap \Gamma_j(y)$▫ in za dano vozlišče ▫$y$▫ definirajmo preslikavi ▫$H_i \colon D_i^i \to \mathbb{Z}$▫ in ▫$V_i \colon D_{i-1}^i \to \mathbb{Z}$▫ takole: ▫$$H_i(z) = |\Gamma_1(z) \cap D_{i-1}^{i-1}|, \quad V_i(z) = |\Gamma_1(z) \cap D_{i-1}^{i-1}|.$$▫ Privzemimo, da sta za vsako vozlišče ▫$y \in \Gamma_1(x)$▫ in za vsak ▫$2 \le i \le D$▫ pripadajoči preslikavi ▫$H_i$▫ in ▫$V_i$▫ konstantni, ter da te konstante niso odvisne od izbire vozlišča ▫$y$▫. Dalje tudi privzemimo, da so konstantne vrednosti preslikav ▫$H_i$▫ neničelne za ▫$2 \le i \le D$▫. Pokažemo, da je vsak nerazcepen ▫$T$▫-modul s krajiščem 1 tanek. Nadalje tudi pokažemo, da ima ▫$\Gamma$▫ do izomorfizma natančno natanko tri nerazcepne ▫$T$▫-module s krajiščem 1 natanko takrat, ko veljajo trije kombinatorični pogoji (ki jih definiramo kasneje). Kot primer pokažemo, da ti trije kombinatorični pogoji veljajo za Johnsonove grafe ▫$J(n, m)$▫, kjer je ▫$n \ge 7$▫, ▫$3 \le m < n/2$▫.

Keywords

razdaljno-regularen graf;Terwilligerjeva algebra;podkonstituentska algebra;distance-regular graph;Terwilliger algebra;subconstituent algebra;

Data

Language: English
Year of publishing:
Typology: 1.01 - Original Scientific Article
Organization: UP - University of Primorska
UDC: 519.17
COBISS: 22957059 Link will open in a new window
ISSN: 1855-3966
Parent publication: Ars mathematica contemporanea
Views: 1301
Downloads: 86
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: Slovenian
Secondary title: O nekaterih 1-tankih razdaljno-regularnih grafih
Secondary abstract: Naj bo ▫$\Gamma$▫ ne-dvodelen razdaljno-regularen graf z množico vozlišč ▫$X$▫, premerom ▫$D \ge 3$▫, ter stopnjo ▫$k \ge 3$▫. Izberimo si vozlišče ▫$x \in X$▫ in naj bo ▫$T=T(x)$▫ Terwilligerjeva algebra grafa ▫$\Gamma$▫ glede na ▫$x$▫. Za vsako vozlišče ▫$z \in X$▫ in za ▫$0 \le i \le D$▫ naj bo ▫$\Gamma_i(z)=\{w \in X : \partial(z, w) = i\}$▫ označimo ▫$D_j^i = D_j^i(x, y) = \Gamma_i(x) \cap \Gamma_j(y)$▫ in za dano vozlišče ▫$y$▫ definirajmo preslikavi ▫$H_i \colon D_i^i \to \mathbb{Z}$▫ in ▫$V_i \colon D_{i-1}^i \to \mathbb{Z}$▫ takole: ▫$$H_i(z) = |\Gamma_1(z) \cap D_{i-1}^{i-1}|, \quad V_i(z) = |\Gamma_1(z) \cap D_{i-1}^{i-1}|.$$▫ Privzemimo, da sta za vsako vozlišče ▫$y \in \Gamma_1(x)$▫ in za vsak ▫$2 \le i \le D$▫ pripadajoči preslikavi ▫$H_i$▫ in ▫$V_i$▫ konstantni, ter da te konstante niso odvisne od izbire vozlišča ▫$y$▫. Dalje tudi privzemimo, da so konstantne vrednosti preslikav ▫$H_i$▫ neničelne za ▫$2 \le i \le D$▫. Pokažemo, da je vsak nerazcepen ▫$T$▫-modul s krajiščem 1 tanek. Nadalje tudi pokažemo, da ima ▫$\Gamma$▫ do izomorfizma natančno natanko tri nerazcepne ▫$T$▫-module s krajiščem 1 natanko takrat, ko veljajo trije kombinatorični pogoji (ki jih definiramo kasneje). Kot primer pokažemo, da ti trije kombinatorični pogoji veljajo za Johnsonove grafe ▫$J(n, m)$▫, kjer je ▫$n \ge 7$▫, ▫$3 \le m < n/2$▫.
Secondary keywords: razdaljno-regularen graf;Terwilligerjeva algebra;podkonstituentska algebra;
Pages: str. 187-210
Volume: ǂVol. ǂ18
Issue: ǂno. ǂ2
Chronology: 2020
DOI: 10.26493/1855-3974.2193.0b0
ID: 14372931
Recommended works:
, no subtitle data available
, no subtitle data available
, zaključna naloga