študija jezikovnega seksizma
Valentina Ploj (Author), Katja Plemenitaš (Mentor)

Abstract

Linguistic sexism, which was the main topic in this thesis, is a part of a larger phenomenon called sexism, which has always been present in our society through history but has been dealt with differently in different eras. It began when women started to feel left out of important professional functions and moreover when women were constrained to taking care of children and housekeeping chores. Women always felt they could have contributed so much more to the society but they always had to fight for it. Certain movements were created over the time led by strong, decisive women who were trying to make women matter just the same as men do. Because society changes, evolves and grows, the language also experiences various transformations. In this thesis, we have decided to look into the field of linguistic sexism considering different genres to see whether there are any differences in the use of language depending on who the publications are intended for and what field of interest they cover. We selected four publications covering topics of fashion and education: The New Review is a fashion-oriented appendix of the Independent on Sunday, GQ is a male-oriented magazine while the National Art Education Association News and Music Educators Journal, are educational, one from the field of visual arts and the other from the field of music. We focused on the use of gender specific and dual gender terms denoting personal nouns and pronouns. We analysed the language of the four publications, including articles, commercial advertisements and everything that was written in letters. The results showed the examples found as sexist in this thesis could be avoided to an extent, but not completely. There is a level of language that needs to be maintained but also not to be interfered with too much. Such interferences can distort language to the extent of incomprehension. Therefore, it is advised to take into account the linguistic restrictions, the circumstances and cultural and social guidelines to avoid linguistic sexism.

Keywords

theses;sexism;linguistic sexism;gender specific;dual gender;diplomska dela;seksizem;jezikovni seksizem;spolno specifični izrazi;obojespolni izrazi;

Data

Language: English
Year of publishing:
Typology: 2.11 - Undergraduate Thesis
Organization: UM FF - Faculty of Arts
Publisher: [V. Ploj]
UDC: 811.111'367(043.2)
COBISS: 21842696 Link will open in a new window
Views: 1040
Downloads: 81
Average score: 0 (0 votes)
Metadata: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Other data

Secondary language: Slovenian
Secondary title: ǂThe ǂuse of personal nouns and personal pronouns in English
Secondary abstract: Jezikovni seksizem, ki je glavna tema te diplomske naloge, je del večjega pojava imenovanega seksizem. Slednji je v družbi prisoten že skozi vso preteklost, vendar se ga je v različnih obdobjih drugače obravnavalo. Začelo se je, ko so se ženske začele počutiti zapostavljene v pomembnejših poklicnih funkcijah, predvsem pa so se ženske počutile, glede na splošno miselnost, ki je vladala v družbi, da je njihovo mesto zgolj doma, kjer bi naj skrbele za otroke in gospodinjska opravila. Ženske so že od nekdaj čutile, da lahko k družbi prispevajo mnogo več, vendar so se morale za to vedno boriti. Skozi čas so se ustvarila določena gibanja, ki so jih vodile močne in odločne ženske, ki so se trudile doseči enakopravnost za ženske v položaju do moških. Zaradi spreminjanja družbe, njenega razvijanja in rasti se hkrati spreminja tudi jezik. V tej diplomski nalogi smo se odločili preučiti področje jezikovnega seksizma glede na različne žanre, da bi videli, ali obstajajo razlike v rabi jezika glede na to, komu so publikacije namenjene in katero področje zanimanja pokrivajo. Izbrali smo štiri publikacije, ki pokrivajo teme od mode do izobraževanja: The New Review je modno-orientirana priloga časopisa Independent on Sunday, GQ je revija namenjena moškim, medtem ko sta National Art Education Association News in Music Educators Journal izobraževalni reviji, prva iz področja vizualnih umetnosti, druga pa iz področja glasbe. Osredotočili smo se na spolno-specifične in oboje-spolne izraze, ki določajo osebne zaimke in samostalnike za poimenovanje oseb v kontekstih uporabe. Analizirali smo jezik zgoraj omenjenih publikacij v vsem, kar je napisano, v člankih, oglasih idr. Rezultati so pokazali, da bi se lahko primerom, ki so se v tej diplomski nalogi izkazali za seksistične, izognili do neke mere, ne pa popolnoma. Obstaja nivo jezika, ki ga je potrebno vzdrževati, vendar se vanj tudi ne smemo preveč vmešavati. Takšni posegi lahko namreč popačijo jezik ali pisni izdelek do mere nerazpoznavnosti, kjer je samo nekaj besed nametanih na kup. Dobro vodilo za uravnotežen in ne-seksističen način izražanja je torej upoštevanje jezikovnih omejitev, okoliščin in sprejetih kulturnih in družbenih smernic.
Secondary keywords: seksizem;jezikovni seksizem;spolno-specifičen;oboje-spolni izraz;
URN: URN:SI:UM:
Type (COBISS): Undergraduate thesis
Thesis comment: Univ. v Mariboru, Filozofska fak., Oddelek za anglistiko in amerikanistiko
Pages: V, 64 f.
ID: 9077588