Secondary abstract: |
Izhodišča: Z raziskavo smo želeli doseči naslednja cilja: določiti pogostost kroničnih bolezni med študentsko populacijo v Sloveniji in ugotoviti vpliv prisotnosti kroničnih bolezni na uporabo zdravstvenega sistema.
Metode: Presečna raziskava v obliki spletne ankete med študenti Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru je potekala v marcu in aprilu 2008. Vprašalnik je bil sestavljen iz štirih delov. Prvi del je vseboval demografska vprašanja, drugi vprašanja o vrednotah in odnosu do zdravja, tretji o zdravstvenem stanju in četrti o samozdravljenju. Statistična analiza je bila narejena s pomočjo računalniškega programa SPSS 13.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA). Poleg deskriptivne statistike smo izvedli test hi-kvadrat in t-test za neodvisne vzorce ter logistično regresijo.
Rezultati: Pogostost kroničnih bolezni med študentsko populacijo je bila 40,3 %. Najpogostejše kronične bolezni so bile: alergije (brez senenega nahoda) (14,9 %), seneni nahod (11,4 %), kožne bolezni (9,2 %) in tesnoba (5,3 %). Tako bronhialna astma kot tudi visok krvni tlak sta bila pogostejša med študenti kot med študentkami (7,7 % proti 4,2 %, P = 0,023; 8,7 % proti 2,2 %, P < 0,001). Študenti s prisotno kronično boleznijo so v primerjavi z ostalimi redkeje menili, da je z lastnim trudom za zdravo življenje mogoče ohraniti zdravje, v preteklem tednu pogosteje doživljali stres, z večjo verjetnostjo obiskali zdravnika ali imeli z njim telefonski pogovor, v več primerih kupili zdravila za samozdravljenje v lekarni in se bolj zavedali, da samozdravljenje lahko prekrije simptome ter znake bolezni do takšne mere, da jih lahko zdravnik spregleda ali pa jih ne prepozna.
Zaključek: Pogostost kroničnih bolezni med populacijo slovenskih študentov je visoka. Dobljeni podatki so primerljivi z rezultati raziskav v svetu. Čeprav so bile nekdaj opredeljene kot banalne, pa najpogostejše kronične bolezni (alergije, seneni nahod in kožne bolezni), ki jih imajo slovenski študenti, precej vplivajo na kakovost njihovega življenja. |