preplet antimarksizma in antikrščanstva v misli Tineta Hribarja

Povzetek

Tine Hribar je v osemdesetih letih zasnoval edinstven filozofski projekt, ki se v marsičem opira na njegovo odmevno interpretacijo mita o Antigoni. Ta projekt se na številnih ključnih mestih artikulira kot antiteza marksistični ideologiji na eni in hkrati krščanski tradiciji na drugi strani. Članek želi pokazati, da ti dve kritični drži pri Hribarju nista v ravnovesju – Hribarjev obračun s krščanstvom, ki sega že v njegova študentska leta na začetku šestdesetih, je namreč središčen; njegov antimarksizem, ki se razvije na prelomu sedemdesetih in osemdesetih, je v strukturo tega obračuna le vpet. To razmerje pa še dodatno zapleta dejstvo, da je Hribarjeva antikrščanska drža svoje značilne poteze dobila prav v času njegovega mladostnega marksizma.

Ključne besede

mit o Antigoni;kritika marksizma;kritika krščanstva;slovensko heideggerjanstvo;Tribuna;Nova revija;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija: UL TEOF - Teološka fakulteta
UDK: 141.82Hribar T.:27
COBISS: 125786115 Povezava se bo odprla v novem oknu
ISSN: 0006-5722
Št. ogledov: 16
Št. prenosov: 5
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: "ǂThe ǂhighly expert clericality of Slovene communism"
Sekundarni povzetek: In the 1980s, Tine Hribar devised a unique philosophical project that in many regards relies on his influential interpretation of the Antigone myth. In a number of key places, this project is articulated as an antithesis to Marxist ideology on the one hand, and to Christian tradition on the other. The present paper demonstrates that these two critical stances of Hribar’s are not in equilibrium; rather, Hribar’s confrontation with Christianity, which goes back to his student days in the early 1960s, is central, whereas his anti-Marxism, which developed at the turn of the 1970s and 1980s, is embedded in the structure of that confrontation. This relationship is further complicated by the fact that Hribar’s antiChristian stance took its characteristic form precisely in his youthful Marxist period.
Sekundarne ključne besede: Antigone myth;critique of Marxism;critique of Christianity;Slovenian Heideggerianism;Tribuna;Nova revija;Hribar;Tine;1941-....;
Vrsta dela (COBISS): Članek v reviji
Strani: str. 291-301
Letnik: ǂLetn. ǂ82
Zvezek: ǂ[št.] ǂ2
Čas izdaje: 2022
DOI: 10.34291/BV2022/02/Kocijancic
ID: 25318034
Priporočena dela:
, preplet antimarksizma in antikrščanstva v misli Tineta Hribarja
, vitalistično jedro Hribarjeve etike svetosti
, ni podatka o podnaslovu