magistrsko delo

Povzetek

Težnja po vključenosti in politični korektnosti na vseh ravneh, še posebej na jezikovni, je v zadnjih letih vedno bolj prisotna. Jezik namreč velja za temeljno sredstvo sporazumevanja, kjer so spolna diskriminacija in seksizmi vseh vrst še vedno močno zakoreninjeni. Neenakopravnost med spoloma se opazi tudi v angleškem jeziku, kjer pa je pereč problem tudi odsotnost uradnega generičnega osebnega zaimka v ednini, ki bi se navezoval tako na ženski kot moški spol. Magistrsko delo se osredotoča na jezikovni seksizem in uporabo generičnih osebnih zaimkov v angleščini. Zaradi lažjega razumevanja celotnega poteka naloge je bilo potrebno najprej v teoretičnem delu naloge predstaviti zgodovino feminizma ter opredeliti nekaj ključnih pojmov povezanih z jezikovnimi značilnostmi. Temu sledi analiza različnih besedil, kjer smo se osredotočili na uporabo generičnih osebnih zaimkov (he, she in they) tako v družboslovnih kot v naravoslovnih delih. Pomemben del magistrske naloge pa predstavlja tudi opravljena anketa, ki prikazuje dojemanje pomena uporabe generičnih zaimkov. Ugotovili smo, da kljub številnim gibanjem in prizadevanjem posameznikov za jezikovno enakopravnost uporaba zaimkov še vedno temelji na presoji posameznika, zato ni nekega konsenza o uradnem osebnem zaimku za osebe v ednini, ki ne bi nakazoval na določen spol.

Ključne besede

linguistic sexism;feminism;semantic gender;generic personal pronouns;gender neutral language;master theses;

Podatki

Jezik: Angleški jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UM FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [A. Bogovič]
UDK: 811.111'366.52'367.626.1(043.2)
COBISS: 22398472 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 1277
Št. prenosov: 204
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Slovenski jezik
Sekundarni naslov: Linguistic sexism and the use of generic personal pronouns in English
Sekundarni povzetek: The strive for social inclusion and political correctness on all levels, and especially on the linguistic one, has been increasingly present. Namely, language is considered to be the basic means of communication, which retains some forms of gender discrimination and various sexisms. Inequality between sexes can also be observed in English, where another problem represents the absence of an official singular generic personal pronoun that would refer to both genders. The thesis is focused on the linguistic sexism and the use generic personal pronouns in English. To understand the complexity of topic it was necessary to provide the historical survey of feminism and to introduce some key items related to linguistics. This was followed by the analysis of various texts with the main focus on the generic personal pronouns (he, she and they). The aim of the analysis was to establish differences between the genres pertaining to the natural and social sciences. Another crucial part of the thesis represents the survey that explores the public opinion and the perception of the use of generic personal pronouns in English. We came to the conclusion that despite numerous efforts by different movements and individuals fighting for linguistic equality, the use of generic personal pronouns is still subject to individual preference. Therefore, no consensus has been reached in English with regard to the use of a singular generic pronoun for persons.
Sekundarne ključne besede: jezikovni seksizem;feminizem;semantični spol;osebni zaimki z generično referenco;spolno nevtralni jezik;magistrska dela;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Filozofska fak., Oddelek za anglistiko in amerikanistiko
Strani: VI, 112 f.
ID: 9150383