diplomsko delo
Katarina Ravnik (Avtor), Rajko Knez (Mentor)

Povzetek

V zadnjih stotih letih se je s hitrim razvojem letalstva pričelo razvijati tudi letalsko pravo. Kljub temu, da le - to sodi med najmlajšo transportno panogo, pa lahko potrdimo, da je v zelo kratkem času doseglo velik napredek. Veliko mitov in zgodb govori o več ali manj uspešnih poskusih letenja, vendar pa kot prva, ki jima je uspelo osvojiti nebo in poleteti z motornim letalom, štejemo brata Wright (1903). Temu je sledila prva svetovna vojna, ki je doprinesla hiter razvoj letalstva, predvsem razvoj letal v izvidniške vojaške namene. Kasneje so se zaradi velikega povpraševanja po čim hitrejšem transportu začela množično graditi lelališča in mednarodne letalske linije. Sorazmerno s povečanjem prometa pa je raslo tudi število letalskih nesreč, katere so se povečini končale z večjo gmotno škodo in tudi s smrtnimi žrtvami. Za ureditev stanja v letalskem prometu in zagotovitve odgovornosti letalskih prevoznikov do potnikov in tovora, je bilo nujno potrebno postaviti zakonske okvire, kateri pa so zaradi same narave dejavnosti morali presegati tudi nacionalne meje. Čikaška konferenca je mejnik v kodificiranju in legislaciji mednarodnega letalskega prava in velja za primarni vir mednarodnega letalskega javnega prava. V večini držav je do nedavnega veljal varšavski sistem, ki pa je doživel kar nekaj sprememb in dopolnitev. Montrealska konvencija je stopila korak naprej in odpravila zgornjo mejo višine odgovornosti letalskega prevoznika v primeru smrti ali poškodbe potnika in tako postavila nov mejnik v zračnem prevozu.

Ključne besede

letalski prevozniki;letalsko pravo;mednarodno pravo;Varšavska konvencija;Montrealska konvencija;diplomska dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Izvor: Maribor
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM PF - Pravna fakulteta
Založnik: [K. Ravnik]
UDK: 34(043.2)
COBISS: 4027947 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 3910
Št. prenosov: 545
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: LIABILITY OF AIR CARRIEERS
Sekundarni povzetek: In the last hundred years aviation law has achieved a huge development. Despite the fact that aircraft is the youngest transport industry it has reached a great progress in a very short time. Many myths and stories of conquering how to fly exist, altough the first who managed to fly with a motor airplane were brothers Wright (1903). This was followed by World War I, which brought a rapid progress of development in the aviation especially in the military area. Later due to large needs of quick transportation, huge airports began to be built likewise international aviation line. Increasing air traffic also brought more and more aircrashes, which usually turned out badly with vast number of material damages and fatal casualties. To regulate the situation in the aviation traffic and to ensure the accountability of aviation transport companies to the passengers and cargo it was neccessary to place a legislative which had to exceed the national borders to have an affect. First attempt providing such legal system in the international air transportation was established with Chicago convention. International air transports were recently subdued to the Warsaw system, which has been through some modifications and completions. Later the Montreal Convention made a step forward and abolished the responsibility borders in case of damages or even death of the passanger and set up a new milestone in air transport.
Sekundarne ključne besede: air carries liability;unlimited liability;compensation liability;aviation law;compensation;international law;international conventions;Warsaw Convention;Montreal Convention;air crash;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Pravna fakulteta
Strani: 54 f.
Ključne besede (UDK): social sciences;družbene vede;law;jurisprudence;pravo;pravoznanstvo;
ID: 1010807