diplomsko delo
Vesna Srdić (Avtor), Silvo Devetak (Mentor)

Povzetek

Diplomsko delo govori o etnični in verski diskriminaciji v Republiki Sloveniji in Republiki Srbiji. V nalogi je predstavljen pojem verske in etnične diskriminacije, pojmi, ki so z njo povezani ter vrste diskriminacije. Predstavljeni so razlogi in posledice verske in etnične diskriminacije. V nalogo je vključena tudi mednarodna ureditev diskriminacije na podlagi vere in etnične pripadnosti ter podroben pregled evropske zakonodaje, ki zajema to problematiko, kakor tudi institucije Evropske Unije in njihove pristojnosti v primerih etnične in verske diskriminacije. Temelj diplomskega dela pa je, kot rečeno, verska in etnična diskriminacija v Sloveniji in Srbiji, zato so podrobneje predstavljene verske in etnične skupnosti, ki živijo v teh državah ter diskriminacija v slovenski in srbski družbi. Poudarjeni so problemi, s katerimi se verske in etnične manjšine srečujejo v Sloveniji in Srbiji. Narejen je podroben pregled slovenske in srbske zakonodaje, ki ureja versko in etnično diskriminacijo, med drugim Ustava Republike Slovenije in Ustava Republike Srbije, bilatralni sporazumi ter ratificirani mednarodni dokumenti. V diplomski nalogi je narejena primerjava materialnega prava, ki zadeva versko in etnično diskriminacijo, avtonomnega telesa za reševanje vprašanj povezanih z etnično in versko diskriminacijo, primerjava procedur, ki so na razpolago žrtvam etnične in verske diskriminacije ter dosedanji sodni primeri v Sloveniji in Srbiji. V empiričnem delu so predstavljeni rezultati raziskave, ki sem jo izvedla s pomočjo anketnih vprašalnikov. V raziskavo je bilo vključenih štiristo oseb, od tega dvesto v Srbiji in dvesto v Sloveniji. Ankete so bile ločeno izvedene med večinskim prebivalstvom in pripadniki verskih in etničnih manjšin v Sloveniji in Srbiji. Želela sem ugotoviti, kolikšna je ozaveščenost ljudi v Sloveniji in Srbiji o diskriminaciji na podlagi vere ali etničnosti ter v kolikšni meri in ali sploh se pripadniki različnih verskih in etničnih skupnosti v Sloveniji in Srbiji počutijo, so ali so bili diskriminirani ter katera družba je bolj odprta do pripadnikov verskih in etničnih manjšin. Na podlagi analize pridobljenih rezultatov sem ugotovila, da ljudje v precejšnji meri niso ozaveščeni o verski in etnični diskriminaciji in da je bolj negativno nastrojena slovenska družba. Rezultati so pokazali tudi, da je delež diskriminiranih oseb, ki se v primeru verske ali etnične diskriminacije obrnejo po pomoč in vedo kam se po pomoč obrniti, zelo majhen.

Ključne besede

verska diskriminacija;etnična diskriminacija;Slovenija;Srbija;Evropska Unija;diplomska dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Izvor: Maribor
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM PF - Pravna fakulteta
Založnik: [V. Srdić]
UDK: 34(043.2)
COBISS: 4056363 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 3154
Št. prenosov: 394
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: COMPARATIVE PRESENTATION OF LEGAL REGULATION OF DISCRIMINATION ON ETHNIC AND RELIGIOUS GROUNDS IN SLOVENIA IN SERBIA
Sekundarni povzetek: The diploma is about discrimination on ethnic and religious grounds in Slovenia and Serbia. It contains the concept of religious and ethnic discrimination, concepts that are related with it and different types of discrimination. The diploma contains also reasons and consequences of ethnic and religious discrimination. It includes international arrangements on ethnic and religious discrimination, detailed review of European legislation which covers that problem and institutions of European Union and their legal authority in cases of religious and ethnic discrimination. The foundation of diploma is, as already mentioned, religious and ethnic discrimination in Slovenia and Serbia and based on that diploma contains detailed presentation of religious and ethnic communities that are living in those two countries and discrimination in slovenian and serbian society. Emphasis is on problems with which ethnic and religious communities in Slovenia and Serbia meet. Detailed overview is made on slovenian and serbian legislation which covers religious and ethnic discrimination and includes Constituton of Slovenia, Constitution of Serbia, bilateral agreements and ratified international documents. In the diploma there is a comparison of material law that covers ethnic and religious discrimination, autonomus body for solving questions connected to ethnic and religious discrimination, comparison of proceedings that are available for wictims of ethnic and religious discrimination and previous legal cases in Slovenia and Serbia. The resaults of research that i gain through anonymous questionnaire are presented in emphirical part. The research included four hundred persons of this, two hundred in Slovenia and two hundred in Serbia. Questionnaires were separately carried out among majority population and among members of ethnic and religios communities in Slovenia and Serbia. I was trying to find out how big is the awareness of people in Slovenia and Serbia about ethnic and religious discrimination, how many of them and if at all feel like, were or are discriminated and which society is more open towards members of religious and ethnic minorities. On grounds of analizing i came up with following resaults: quite big percentage of people are not familiar about ethnic and religuous discrimination, Slovenian society is more negatively percentered than Serbian, the percentage of victims of discrimination that search for help and know where to turn for help is very small.
Sekundarne ključne besede: Religious discrimination;ethnic discrimination;Slovenia;Serbia;European Union.;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Pravna fakulteta
Strani: 291 f.
Ključne besede (UDK): social sciences;družbene vede;law;jurisprudence;pravo;pravoznanstvo;
ID: 1011037