magistrsko delo
Katarina Draksler (Avtor), Jerneja Penca (Mentor)

Povzetek

Namen magistrskega dela je analizirati delo inšpekcijskih služb na področju okolja in prostora v Sloveniji ter izdelati predloge za njihovo boljšo učinkovitost. V Sloveniji so postopki pridobivanja dovoljenj na področju okolja in prostora predolgi, ker Agencija RS za okolje (ARSO) ne upošteva zakonsko določenih rokov za izdajo dovoljenj. To je razvidno iz kršitev, ki jih zaznavajo inšpekcijske službe. Inšpekcija za okolje in prostor še nima posebnega pravnega okvira za svoje delovanje, ampak so njene pristojnosti razdrobljene med več pravnih aktov. Za ponazoritev učinkovitosti inšpekcijskih služb za okolje in prostor v Sloveniji so v magistrskem delu podani kazalniki učinkovitosti, ki zajemajo stroškovno učinkovitost, rešenost zadev in pravilnost odločitev v rešenih zadevah. Poleg tega je bila izvedena tudi analiza avstrijskega in italijanskega inšpekcijskega sistema. Na podlagi analize in intervjujev z inšpektorji Inšpektorata RS za okolje in prostor so podani predlogi za izboljšanje učinkovitosti. Predlog, ki bi ga bilo treba odobriti v najkrajšem možnem času, je, da bi dali inšpektorjem večja pooblastila za kaznovanje kršiteljev.

Ključne besede

inšpekcijske službe;nadzor;varstvo okolja;okoljska zakonodaja;industrijsko onesnaževanje;ravnanje z odpadki;Slovenija;Evropska unija;magistrske naloge;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: FDŠ - Fakulteta za državne in evropske študije
Založnik: [K. Draksler]
UDK: 502.13(043.2)
COBISS: 1024549217 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 4052
Št. prenosov: 185
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni povzetek: The main purpose of the thesis is to analyze the work of Inspections of environment and spatial planning in Slovenia and make suggestions for better effectiveness. In Slovenia long-lasting proceedings for getting permits, because Slovenian environment agency does not respect the legal deadlines, which effect number of criminal acts against environment and spatial planning recognized by inspectors. Inspections of environment and spatial planning do not have special legal ground, its authorities are set out in different legal acts. To illustrate effectiveness of inspections of environment and spatial planning in Slovenia are specified effectiveness indicators in the thesis, which are economic effectiveness, cases solved and the rightness of solved cases. For purpose of measuring effectiveness are the comparison inspection system with Austrian and Italian inspection system was made. On the grounds of comparison and interviews with representatives, Inspections of environment and spatial planning the suggestions for boosting effectiveness were made. The first implemented suggestion should be giving more power to inspector in the sense of punishment.
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo
Komentar na gradivo: Fak. za državne in evropske študije
Komentar vira: Mag. delo;
Strani: VIII, 96 str.
ID: 10859332