Katja Košir (Avtor), Tjaša Kos (Avtor)

Povzetek

Ključni namen raziskave je preveriti nekatere dejavnike spodbujanja avtonomije učencev pri učiteljih v osnovni in srednji šoli: značilnosti delovnega mesta, vključenost učiteljev v priprave učencev na zunanje preverjanje znanja in dosežke šole na zunanjih preverjanjih znanja. Dodatno smo preverili še spol učitelja in stopnjo poučevanja kot dejavnika spodbujanja avtonomije učencev. V raziskavi je sodelovalo 260 učiteljev (78,8 % žensk), od tega 144 (55,4 %) osnovnošolskih in 116 (44,6 %) srednješolskih učiteljev. Ugotovili smo, da se zaznana avtonomija v delovnem okolju ne povezuje s spodbujanjem avtonomije učencev. Učitelji, ki učence pripravljajo na katero od oblik zunanjega preverjanja znanja, v manjši meri spodbujajo avtonomijo učencev, niso pa se pokazale razlike v spodbujanju avtonomije med učitelji glede na dosežke šole na zunanjem preverjanju znanja. Pokazalo se je tudi, da učiteljice bolj spodbujajo avtonomijo učencev kot učitelji.

Ključne besede

spodbujanje avtonomije;učenci;učitelji;preverjanje znanja;značilnosti delovnega mesta;ne zaključna dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 1.01 - Izvirni znanstveni članek
Organizacija: UM PEF - Pedagoška fakulteta
UDK: 37.015.3:37.091.26
COBISS: 21855496 Povezava se bo odprla v novem oknu
ISSN: 1855-4431
Matična publikacija: Revija za elementarno izobraževanje
Št. ogledov: 1112
Št. prenosov: 190
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Contextual factors of teachers' support to student autonomy in basic and in secondary school
Sekundarni povzetek: The main purpose of the present research was to examine some factors of teachers’ support to student autonomy in basic and secondary school: job characteristics, teachers’ involvement in preparing students for external assessment of knowledge, and school achievements in external assessment. Additionally, we examined teachers’ gender and educational level as factors of support to student autonomy. In the study 260 teachers (78.8% females) participated, among them 144 (55.4%) teachers in basic school and 116 (44.6%) teachers in secondary school. The results show that there is no relation between perceived autonomy at work and support to student autonomy. . Teachers that prepare their pupils for external assessment score lower on autonomy support. We found no differences in autonomy support with regard to school achievements in external evaluation. Female teachers exhibit a higher level of autonomy support.
Sekundarne ključne besede: autonomy support;pupils;teachers;assessment;job characteristics;Avtonomija učenca;Osnovnošolski učitelji;Srednješolski učitelji;
URN: URN:NBN:SI
Vrsta dela (COBISS): Članek v reviji
Strani: str. 49-64
Letnik: ǂLetn. ǂ8
Zvezek: ǂšt. ǂ4
Čas izdaje: dec. 2015
ID: 10865477