Sekundarni povzetek: |
Prispevek podaja rezultate ciklične triosne preiskave kompozita prodnato peščenega melja jezerske krede iz območja plazu Stože v Julijskih Alpah. Namen preiskave je bil določitev nekaterih statičnih in dinamičnih lastnosti obravnavanega melja pri različnih (izbranih) pogojih in dinamičnih vplivih. Obravnavan je likvifakcijski potencial, t.j. možnost (verjetnost) utekočinjenja materiala zaradi izničenja njegove strižne trdnosti, pri naraščanju pornega vodnega tlaka v zemljini, zaradi ciklične obtežbe. Na območju plazu so bile pred tem opravljene obsežne geološke in geotehnične raziskave. Za določitev dinamičnih lastnosti so bile izvedene terenske preiskave, ki so vsebovale seizmične refrakcijske meritve in meritve hitrosti seizmičnih valov z “down-hole” metodo ter laboratorijske preiskave, ki so med drugim vsebovale tudi resonančni preizkus in ciklično torzijsko preiskavo.
Pri preiskovanem materialu je za geotehnične analize ključnega pomena preučevanje fenomena likvifakcije. Namen pričujoče preiskave je bil pripravljene vzorce prodnato peščenega melja pri različnih pogojih privesti do likvifakcije s cikličnim obremenjevanjem, ter iz odziva na dinamične vplive podati zakonitosti likvifakcije. Podani so odnosi med številom ciklov potrebnih za likvifakcijo, začetnim stanjem materiala in pogoji obremenjevanja.
V Laboratoriju za mehaniko tal, na Fakulteti za gradbeništvo, Univerze v Mariboru, je bila izvedena preiskava s 77 cikličnimi triosnimi preizkusi. Za preiskavo je bil uporabljen Univerzalni triosni aparat Wykeham Farrance UP 100 TR. Preizkusi so bili izvedeni na valjastih preizkušancih višine 140 mm in premera 70 mm. Vsak preizkušanec je imel enake začetne fizikalne lastnosti, z minimalnim odstopanjem vrednosti. Izvedena je bila saturacija, do stanja popolnega zasičenja (po kriteriju B>0.96). Sledila je faza konsolidacije pri izbranem napetostnem stanju in omogočenem bočnem dreniranju. Naslednji korak je bila izvedba nedreniranega cikličnega preizkusa z izbrano vertikalno ciklično obtežbo, s frekvenco 1 Hz. Med preizkusom so bile merjene časovne spremembe vertikalne napetosti σd(t), vertikalne deformacije εa(t), in porni vodni tlak uw(t). V preiskavi so bili spreminjani naslednji pogoji: začetne efektivne napetosti σ0’, količnik por ec in faktor obremenitve CSR, v naslednjih mejah: σ0’ = 50, 100, 150 in 200 kPa, ec = 0,320 ÷ 0,490 in CSR = 0,15 ÷ 0,30.
Rezultati preiskave nakazujejo občutljivost jezerske krede. Odpor na likvifakcijo je sicer višji kot pri tipičnih čistih peskih, vendar so opazni prirastki pornega tlaka in upad parametrov trdnosti. |