diplomsko delo
Pavla Hvalič (Avtor), Tomo Virk (Mentor)

Povzetek

V diplomski nalogi se ukvarjamo z romanom Zlata beležnica avtorice Doris Lessing. Ker se ga je vedno obravnavalo kot feminističen roman, bomo preučili ta vidik romana, v navezavi na to pa tudi podrobneje nekatere tematike: norost, žensko pisavo, psihoanalizo v povezavi z ženskim orgazmom in menstruacijo v kontekstu položaja žensk v družbi. Roman je deloma avtobiografski, zato se bomo lotili tudi tega in seveda neizogibno tudi politične teme v njem. Preučili bomo pripovedne postopke, ki so tudi postmodernistični, ampak na koncu sklenemo, da niso takšni v tolikšni meri, da bi se dalo trditi, da je Zlata beležnica postmodernistični roman. Rancière ponudi drugačen vpogled v modernizem in postmoderno in skladno z njegovo filozofijo poskusimo Zlato beležnico ponovno umestiti v kanon literature 20.stoletja.

Ključne besede

angleška književnost;avtobiografija;avtobiografska literatura;postmodernizem;feminizem;ženska pisava;diplomsko delo;Lessing;Doris;1919-2013;"Zlata beležnica";

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UL FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [P. Hvalič]
UDK: 821.111.09Lessing D.:305-055.2
COBISS: 61759842 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 624
Št. prenosov: 183
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni povzetek: In this diploma paper we are dealing with Doris Lessing's novel The Golden Notebook. Because it has always been treated as a feminist novel, we will research this aspect of the novel and connected to it, some other themes: madness, women's writing, psychoanalysis in connection with the female orgasm and menstruation in the context of women's social status. The novel is partly autobiographical, we shall also discuss this aspect and the inevitable political themes in the novel. We will analyse the narrative procedures which are also postmodernist, but in the end we see that this does not occur to such an extent that we could call The Golden Notebook a postmodernist novel. Rancière offers a different insight into modernism and the postmodernism and in accordance with his philosophy we try to place The Golden Notebook into the literary canon of the 20th century.
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Filozofska fak., Oddelek za primerjalno književnost in literarno teorijo
Strani: 54 str.
ID: 10978767