doktorska disertacija
Tjaša Jug (Avtor), Maja Žumer (Mentor)

Povzetek

Trenutno se slovenski knjižni trg na področju metapodatkov sooča s težavami, ki so posledica nestandardnih postopkov in pravil za opisovanje ter posredovanje podatkov za knjige. Namen doktorske disertacije je priprava izboljšanega metapodatkovnega okvira za knjižni trg, ki bi optimiziral opisovanje in prikaz knjig v informacijskih sistemih. Izhodišče za to nalogo smo črpali iz modela LRM (Library Reference Model) oziroma njegovega predhodnika FRBR (Functional Requirements for Bibliographic Records), ki se je kot primeren izkazal tudi na drugih področjih. Z uporabo raznolikih metod smo izvedli devet študij, s katerimi smo analizirali trenutno stanje metapodatkov na knjižnem trgu. V raziskave, ki so bile izvedene med marcem 2015 in julijem 2018, smo želeli zajeti vse pomembnejše akterje, ki nastopajo v življenjskem krogu knjige. Z založniki in katalogizatorji smo izvedli intervjuje, opravili smo ekspertno študijo sistemov za vpis metapodatkov in z isto metodo analizirali prisotnost metapodatkov v spletnih knjigarnah. Ugotovitve slednje študije smo primerjali z rezultati spletne ankete z bralci. V zvezi z uporabniško ustvarjenimi podatki smo opravili analizo vsebine spletnih komentarjev na različnih platformah, povezanih s knjigami, kjer smo tudi izvedli ekspertno študijo orodij za upravljanje s komentarji. S pomočjo intervjujev in z reševanjem nalog smo na koncu preverjali zasnovo drugačne metode za razvrščanje in prikaz spletnih komentarjev. Rezultati raziskav so potrdili, da bi ustvarjanje, organizacija in predstavitev podatkov za knjige glede na model LRM pripomogli k boljši ureditvi metapodatkov na različnih točkah življenjskega kroga knjige, kar bi lahko razrešilo trenutne težave na tem področju.

Ključne besede

metapodatkovno okvir;knjige;bibliografski opis;konceptualni modeli;FRBR;LRM;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.08 - Doktorska disertacija
Organizacija: UL FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [T. Jug]
UDK: 001.103.2:655.42(497.4)(043.3)
COBISS: 299944448 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 1101
Št. prenosov: 488
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni povzetek: Slovenian book market is currently facing problems regarding nonstandard procedures and tasks for describing and transmitting book information. The purpose of dissertation is to establish an improved metadata framework for the book market, which would optimize a book description and its presentation in information systems. The backbone for this task was the LRM model (Library Reference Model), the successor of the FRBR (Functional Requirements for Bibliographic Records) which was also proven efficient on other fields. To analyze the current state of metadata on the book market, we conducted nine studies using variety of research methods. In the research carried out between March 2015 and July 2018, we wanted to examine all the essential players in the book's life cycle. Firstly, we conducted interviews with publishers and catalogers. We also used an expert study of metadata entry systems and analyzed the presence of metadata in online bookstores. We compared the findings of the latter study with the results of an online survey with the readers. Regarding user-generated data, we carried out a content analysis of online book reviews on various book-related platforms, where we also conducted an expert study of the tools for managing reviews. Finally, we tested a different method design for organizing and displaying book reviews using interviews and a task solving method. The results confirmed that creating, organizing and presenting book data according to the LRM model would help to improve metadata management in different stages of a book's life cycle and could solve current problems in this field.
Sekundarne ključne besede: Knjižni trg;Metapodatki;
Vrsta dela (COBISS): Doktorsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Filozofska fak., Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo
Strani: 262 f.
ID: 11137957