Sekundarni povzetek: |
Namen prispevka:
Članek na podlagi analize, ki vključuje vzorec 13–17 let starih dijakov iz šestih evropskih držav in praktikov/strokovnjakov iz Belgije in Nemčije, prikazuje poglede na preprečevanje mladoletniške kriminalitete.
Metode:
Raziskave so bile izvedene med dijaki (n = 10.682) v mestnem in podeželskem okolju. Pogledi strokovnjakov in praktikov so bili pridobljeni s študijo Delphi, standardiziranimi raziskavami o stanju preprečevanja mladoletniške kriminalitete in pol-strukturiranimi intervjuji s praktiki z območij, kjer so bile opravljene raziskave v šolah.
Ugotovitve:
Medtem ko je bila večina dijakov ciljna skupina preventivnih ukrepov o zlorabi drog, je stopnja preprečevanja nasilja nižja. Dijaki šoli pripisujejo zmeren preventivni vpliv. Svoje vrstnike in starše obravnavajo kot najbolj vplivne pri preprečevanju, medtem ko so strokovnjaki manj pomembni. Kaznovalnih pristopov ne zavračajo, vendar so v ospredju tisti, ki se osredotočajo na posamezne vire. Strokovnjaki opozarjajo na pomen družbenoekonomskih dejavnikov, povezanih s problemom (mladoletniškega) prestopništva in posledično ukrepov socialne politike. Priporočajo, da se preprečevanje začne že v zgodnjih letih s krepitvijo socialnih veščih in interdisciplinarnih pristopov.
Omejitve/uporabnost raziskave
Ankete, opravljene v šolah, ne vključujejo šol s posebnimi programi, stopnja odziva v raziskavah, opravljenih med strokovnjaki, pa je bila nizka ali zmerna.
Praktična uporabnost:
Ugotovitve kažejo razumevanje dijakov o pomenu dejavnikov, ki vplivajo na njihovo vedenje, in povezave med udeležbo pri kršitvah in dostopnostjo do preprečevalnih ukrepov. Raziskave, opravljene med strokovnjaki, kažejo potrebe za izboljšanje na področju preprečevanja, zlasti v smislu financiranja, vrednotenja in temeljnih strateških pristopov.
Izvirnost/pomembnost prispevka:
Upoštevani so pogledi izvajalcev prevencije in ciljne skupine glede preventivnih pristopov. |