diplomsko delo - visokošolski strokovni študij
David Jakofčič (Avtor), Marko Petrič (Recenzent), Primož Oven (Mentor), Ida Poljanšek (Komentor)

Povzetek

Raziskovali smo vsebnost ekstraktivov v živih in mrtvih grčah rdečih borov na področju Brda pri Kranju. S Soxhletovo napravo smo ekstrahirali hidrofobne (lipofilne) komponente s cikloheksanom, nato pa še hidrofilne z zmesjo acetona in vode. Vsebnost ekstrahiranih snovi smo ovrednotili gravimetrično. Vsebnost lipofilnih in prav tako hidrofilnih ekstraktivov v grčah je bila zelo variabilna znotraj drevesa in med drevesi. Delež lipofilnih ekstraktivov je bil pri drevesih, označenih s št. 1, 3, 4 in 6 večji v mrtvih grčah, pri št. 2 in 5 pa ni bilo bistvenh razlik. Delež hidrofilnih ekstraktivov je bil pri št. 1, 5 in 6 večji v mrtvih grčah, pri št. 2, 3 in 4 pa večji v živih. V povprečju je bil delež lipofilnih ekstraktivov največji v živih grčah pri št. 2, najmanjši pa v živih grčah pri št. 3. Največji povprečni delež hidrofilnih ekstraktivov je bil v mrtvih grčah pri št. 6, najmanjši pa v mrtvih grčah pri št. 2. Povprečen delež lipofilnih in hidrofilnih ekstraktivov v grčah vseh preiskanih dreves je bil večji v mrtvih grčah.

Ključne besede

rdeči bor;Pinus sylvestris;grče;ekstraktivi;hidrofilni ekstraktivi;lipofilni ekstraktivi;Soxhlet;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UL BF - Biotehniška fakulteta
Založnik: [D. Jakofčič]
UDK: 630*813.2
COBISS: 2119561 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 369
Št. prenosov: 95
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Contents of liphophilic and hydrophilic extractives in knots of Scots pine
Sekundarni povzetek: We researched the contents of the extractives in living and dead knots of Scots pines in the area of Brdo near Kranj. Using a Soxhlet apparatus extractor we extracted hydrophobic (lipophilic) components with cyclohexane, and then the hydrophilic components with acetone/water compound. We assessed the contents of the extractives gravimetrically. The contents of lipophilic as well as hydrophilic extractives in knots varied considerably in a single tree and among trees when compared. The portion of the lipophilic extractives was considerably higher in dead knots in trees No. 1, 3, 4 and 6, whereas in No. 2 and 5 the difference was negligible. The portion of the hydrophilic extractives was higher in dead knots in No. 1, 5 and 6, but was higher in living knots in No. 2, 3 and 4. In average the portion of the lipophilic extractive was the highest in living knots in No. 2 and was the lowest in the living knots in No. 3. The highest average portion of the hydrophilic extractives was found in the dead knots in No. 6 and the lowest in the dead knots of No. 2. The average portion of lipophilic and hydrophilic extractives among all the examined trees was found to be the highest in dead knots.
Sekundarne ključne besede: Scots pine;Pinus sylvestris;knots;extractives;hydrophilic extractives;lipophilic extractives;Soxhlet;
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Oddelek za lesarstvo
Strani: IX, 60 f.
ID: 11904379
Priporočena dela:
, diplomsko delo - visokošolski strokovni študij
, medovite rastline
, contrasted wood-formation dynamics in Fagus sylvatica and Pinus sylvestris under Mediterranean conditions