magistrsko delo
Lara Rajh (Avtor), Darja Pavlič (Mentor)

Povzetek

Likvidacija kot sredstvo za dosego cilja se pri Kocbeku pogosto pojavlja, najpogosteje gre za politične in preventivne politične likvidacije. Kocbek je sprva likvidacijam nasprotoval, kasneje pa jih je postopoma začel dojemati kot samoumevne in s tem sprejemati del komunistične ideologije. Prav tako je bil posredno vpleten v vse likvidacije, ki jih je izvršila Osvobodilna fronta, saj je bil njen član. V novelah je motiv likvidacije osredotočen na posameznika, v dnevniških zapisih pa na skupnost, kolektiv. Tako so novelistična zbirka Strah in pogum kot tudi dnevniški zapisi Tovarišija, Listina in Pred viharjem še vedno predmet polemik, saj je Kocbek s temami narodnoosvobodilnega boja, partizanstva in množičnih umorov odprl mnoga vprašanja, na katera ni enotnega odgovora.

Ključne besede

slovenska književnost;likvidacija;komunizem;partizanstvo;narodnoosvobodilni boj;krivda;Kocbek;Edvard;1904-1981;"Strah in pogum";"Tovarišija";"Listina";"Pred viharjem";

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL FF - Filozofska fakulteta
Založnik: [L. Rajh]
UDK: 821.163.09Kocbek E.
COBISS: 31164163 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 497
Št. prenosov: 79
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: The motif of liquidation in short stories and journal entries by Edvard Kocbek
Sekundarni povzetek: Kocbek often uses liquidation as a means to an end. Most frequently, these are political and preventative political liquidations. At first, Kocbek was against liquidations, but later started to perceive them as self-evident, thus accepting a part of the Communist ideology. What is more, he was indirectly involved in all liquidations carried out by the Liberation Front simply by being its member. In his short stories, the motif of liquidation is limited to the individual, while in his journals it involves the community, the collective. His collection of short stories Strah in pogum (Fear and Courage) and his journals Tovarišija (Comrades), Listina (Document) and Pred viharjem (Before the Storm) remain controversial, because the topics of the National Liberation Battle, partisanship and mass murders open a number of questions to which there is no single answer.
Sekundarne ključne besede: Slovene literature;liquidation;Communism;partisanship;National Liberation Battle;guilt;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Študijski program: 0
Konec prepovedi (OpenAIRE): 1970-01-01
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Filozofska fak., Oddelek za slovenistiko
Strani: 73 str.
ID: 12046388
Priporočena dela:
, ni podatka o podnaslovu
, analiza primera spreminjanja kolektivnega spomina
, ni podatka o podnaslovu