magistrsko delo
Teja Jurič (Avtor), Lea Šugman Bohinc (Mentor)

Povzetek

V magistrskem delu me je zanimalo, na kakšen način lahko povežemo socialno delo in terapijo s pomočjo konja (TPK). Zanimalo me je, kakšen je način dela izvajalcev TPK, s kakšnimi izzivi se soočajo pri svojem delu, katere morebitne spremembe pri uporabnikih opažajo njihovi starši in izvajalci TPK, kakšne so slabosti oziroma pomanjkljivosti TPK in kakšni so predlogi izvajalcev TPK in staršev uporabnikov za izboljšanje programov. V teoretičnem delu najprej predstavim socialno delo, izvirni delovni projekt pomoči in terapije s pomočjo konja. Pozornost namenim tudi terapevtskemu timu, zagotavljanju varnosti pri TPK in pozitivnim učinkom TPK. Na koncu teoretičnega dela socialno delo povežem s terapijami s pomočjo konja in predstavim situacijo v Sloveniji in v tujini. V empiričnem delu so predstavljeni rezultati raziskave, v kateri je sodelovalo pet terapevtk s pomočjo konja in pet staršev uporabnikov, ki se udeležujejo TPK. V razpravi poskušam pridobljene rezultate raziskave povezati s stroko socialnega dela, na koncu naloge pa sem oblikovala tudi poskusno teorijo za sodelovanje konja v izvirnih delovnih projektih pomoči. S svojo raziskavo sem prišla do zaključka, da je izvajanje terapij s pomočjo konja posebno in edinstveno delo, za katero potrebujemo posebno znanje. Konj je zaradi svoje narave, svojih sposobnosti in lastnosti odlična izbira za terapijo, je naš partner in sodelavec in nam pomaga, da lažje vzpostavimo odnos z uporabnikom. Terapija s pomočjo konja ima ogromno pozitivnih učinkov na uporabnike. Glavna slabost terapije so finančni stroški obiskovanja terapij, zaradi česar je terapija še vedno za marsikoga nedostopna, in slaba razvitost sistema terapij s pomočjo konja v Sloveniji, posledica česar je tudi slabo medsebojno povezovanje terapevtov, pomanjkanje izobraževanj in podpore. Nekaj možnosti izboljšav, ki jih predlagam v svoji nalogi, so uvedba supervizij in intervizij za terapevte, vzpostavitev medsebojnega povezovanja terapevtov in ostalih strokovnjakov, raziskovanje možnosti kritja stroškov TPK, podpiranje nadaljnjega raziskovanja v smeri sodelovanja konja v socialnem delu, preverjanje poskusne teorije o sodelovanju konja v izvirnih delovnih projektih pomoči v socialnem delu v praksi in vključitev socialnega dela s konjem v študijski proces na Fakulteti za socialno delo.

Ključne besede

aktivnosti s pomočjo konja;hipoterapija;terapije s pomočjo živali;konji;socialno delo;izvirni delovni projekt pomoči;osebe s posebnimi potrebami;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UL FSD - Fakulteta za socialno delo
Založnik: [T. Jurič]
UDK: 615.825:798.2
COBISS: 51429379 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 333
Št. prenosov: 119
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Equine collaboration in individual working projects of help in social work
Sekundarni povzetek: In the thesis, I was interested in how to connect social work and equine-assisted therapy (EAT). Moreover, I was interested in the way EAT providers work, the challenges they face in their work, possible changes in EAT users that are noticed by their parents and EAT providers, the weaknesses or shortcomings of EAT, and the suggestions of EAT providers and usersʹ parents for program improvements. In the theoretical part, social work, individual working projects of help, and equine-assisted therapy are presented. I also pay attention to the therapeutic team, ensuring safety in EAT, and the positive effects of EAT. At the end of the theoretical part, I connect social work with equine-assisted therapies and present the situation in Slovenia and abroad. The empirical part presents the results of a study in which five EAT therapists and five parents of EAT users participated. In the discussion, I try to connect the research results and the social work profession. Lastly, at the end of the thesis, an experimental theory for the equine collaboration in individual working projects of help is formulated. Through my research, I concluded that equine-assisted therapy is a special and unique job that requires special knowledge. Due to its nature, abilities, and characteristics, the horse is an excellent choice for therapy, it is our partner and collaborator and helps us establish a relationship with the user easily. Equine-assisted therapy has tremendous positive effects on users. The main disadvantages of therapy are the financial costs of therapies, due to which the therapy is still inaccessible to many, and the poor development of the equine-assisted therapy system in Slovenia, resulting in the poor interconnection of therapists, lack of education and support. In the thesis the improvements are proposed, namely the introduction of supervisions and intervisions for therapists, the establishment of the interconnection of therapists and other professionals, exploring the possibility of covering EAT costs, supporting further research towards equine-assisted therapy in social work, testing the experimental theory of equine collaboration in individual working projects of help in social work in practice, and introduction of equine-assisted social work in the study process at the Faculty of Social Work.
Sekundarne ključne besede: social work;individual working project of help;persons with special needs;hippotherapy;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Študijski program: 0
Konec prepovedi (OpenAIRE): 1970-01-01
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Fakulteta za socialno delo
Strani: 1 spletni vir (1 datoteka PDF (125 str.))
ID: 12388755
Priporočena dela:
, magistrsko delo
, (diplomsko delo)
, karate in oseba s posebnimi potrebami - študija primera