diplomsko delo

Povzetek

Tako v Sloveniji, kot tudi drugod v Evropi narašča delež starejšega prebivalstva. Razmerje med starejšim delom populacije in delovno aktivnim prebivalstvom je tako vse bolj neugodno za vzdržnost sistemov socialne zaščite. Da bi se soočile z izzivi, ki jih staranje prebivalstva prinaša, so države članice EU razvile različne strategije in ukrepe. Ti naj bi temeljili na konceptu aktivnega staranja, ki predstavlja multidimenzionalen in celostni pristop k reševanju izzivov, ki se pojavljajo na vseh ravneh in sferah družbe. Dvig upokojitvene starosti sam po sebi ni zadosten ukrep, saj prinaša številne druge izzive s katerimi se srečujejo vse starejši zaposleni, posledično pa tudi mlajše generacije. V diplomskem delu preučujem kakšni so ti izzivi in kako se z njimi v praksi spopadajo organizacije. Da bi svojim zaposlenim omogočile, da bodo lahko delali dlje in jih motivirali, da si bodo to tudi želeli, je potrebno prilagoditi način dela tako, da bo bolj vzdržen. Pri tem pa ne obstaja ena rešitev, ki bi veljala za vse organizacije, temveč mora vsaka razviti svojo strategijo, ki bo odgovarjala njenim zaposlenim ter kulturi in okolju v katerem deluje. V nalogi predstavim nekaj dobrih praks menedžmenta starosti, ki so se izkazale za uspešne v slovenskih in evropskih podjetjih in lahko služijo kot ideje in navdih tudi drugim.

Ključne besede

staranje prebivalstva;starejši zaposleni;aktivno staranje;menedžment starosti;dobre prakse;Diplomska dela;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UL FDV - Fakulteta za družbene vede
Založnik: [T. Pop Gligorov]
UDK: 331.108.23-053.9:061.1EU(497.4)(043.2)
COBISS: 88583939 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 286
Št. prenosov: 76
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Active aging of employees
Sekundarni povzetek: The share of the elderly population is growing both in Slovenia and elsewhere in Europe. The ratio between the older part of the population and the working population is thus increasingly unfavourable for the sustainability of social protection systems. To meet the challenges of an aging population, EU Member States have developed various strategies and measures. These are based on the concept of active aging, which is a multidimensional and integrated approach to solving the challenges that arise at all levels and spheres of society. Raising the retirement age is not in itself a sufficient measure, as it brings many other challenges that older employees, and consequently younger generations, face. In my thesis I study what these challenges are and how organizations face them in practice. In order to enable their employees to work longer and motivate them to want to do so, it is necessary to adjust the way of working so that it is more sustainable. However, there is no one solution that applies to all organizations, but each must develop its own strategy that will suit its employees and the culture and environment in which it operates. In my thesis I present some good practices of age management that have proven to be successful in Slovenian and European companies and can serve as ideas and inspirations for others.
Sekundarne ključne besede: population aging;older employees;active aging;age management;good practices;Staranje;Aging;Zaposleni;Employees;Trg dela;Labor market;Slovenija;Slovenia;Države Evropske unije;European Union countries;Graduate theses;
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Študijski program: 0
Konec prepovedi (OpenAIRE): 1970-01-01
Komentar na gradivo: Univ. v Ljubljani, Fak. za družbene vede
Strani: 50 str.
ID: 13675590