Sekundarni povzetek: |
V razvojnem ciklu posameznega produkta moramo slediti več korakom, da pridemo do končnega izdelka. Med razvojem se srečujemo z izzivi, ki jih morajo ekipe rešiti, preden je produkt pripravljen za trg. Produkti so navadno sestavljeni iz več slojev – od strojne in vmesne do programske opreme. Ti produkti morajo izpolnjevati zahteve strank in različne standarde, ki določajo, v kakšnem območju morajo biti tehnične specifikacije, da se ti produkti lahko prodajajo in uporabljajo v določenih regijah. Za verifikacijo in validacijo produkta podjetja uporabljajo določene postopke, med njimi so večinoma ročne meritve, ki zahtevajo določen čas za izvedbo. Poleg velike porabe časa, so meritve tudi težko natančno ponovljive, sploh če vključujejo predmete iz okolja. Fizični predmeti se v okolju premikajo, kar predstavlja težavo pri ponovitvi meritev. Stranke zahtevajo inovativnost, a hkrati se na trgu pojavlja vedno več konkurenčnih podjetij. Zaradi tega se je razvoj novih produktov pospešil, kljub temu pa mora biti natančen in nadzorovan. Tu nastopi popolnoma avtomatiziran sistem, ki sproti preverja vsako spremembo programske opreme ali drugih elementov produkta. Poleg tega sistem izdela poročila, ki se lahko predstavijo stranki, iz česar je razvidno, da se v času razvoja produkt stalno razvija. Če stranka na katerikoli točki procesa naleti na težavo, se lahko s pomočjo sistema ponovi in lažje ugotovi njen vzrok. To magistrsko delo se osredotoča na verifikacijo signalov radijskih frekvenc pri ultra-širokopasovnem (angl. ultra-wideband) radarju, izdelavo popolnoma avtomatiziranega sistema za pošiljanje in prejemanje ultra-širokopasovnih signalov in funkcijsko testiranje produkta.
Glavni cilj je razvoj popolnoma avtomatiziranega merilnega sistema za ultra-širokopasovne radarske naprave, ki delujejo na frekvenčnem razponu od 6 do 9 GHz. Izdelan je za testiranje signalov radijskih frekvenc na različnih merilnih instrumentih, kot sta osciloskop in analizator spektra. Hkrati podpira tudi testiranje funkcionalnosti in primerov uporabe. Sistem avtomatsko preverja, ali so katere antene nasičene, ali kompleksni algoritmi delujejo pravilno in, ali katere izmed nastavitev vplivajo na signale radijskih frekvenc. To se dogaja iterativno, vedno ob kakšnih spremembah, ki vplivajo na produkt. Tako lahko najhitreje opazimo nepravilnosti in ukrepamo, še preden se težava zaplete v kompleksnejši sistem. Ročno merjenje s podanimi napravami je zelo zapleteno in popolnoma ponovljivo zgolj, če je prva meritev bila izdelana izredno natančno, hkrati pa morajo naslednje meritve biti izvedene v enakem okolju in z enako postavitvijo predmetov.
Med izdelavo popolnoma avtomatiziranega sistema izvedemo večje število testov. V prvem testu najprej preverimo glavno delovanje ultra-širokopasovnega radarja, pripravimo sejo ter začnemo oddajati in sprejemati signale. Ko mine določen časovni interval, ustavimo sejo in preverimo prejete podatke. V tej fazi iteriramo skozi vse prejete podatke in preverimo, ali kateri manjka, kar bi pomenilo nepravilno delovanje naprave. Nadaljujemo s preverjanjem nasičenosti anten pri različnih močeh oddajanja. Predefinirane so vrednosti, pri katerih smo lahko nasičeni, in določen je njihov obseg. Izdelan sistem vključuje tudi teste, kateri se osredotočajo predvsem na skladnost s standardi.
Na koncu predstavimo uspešnost popolnoma avtomatiziranega sistema za ultra-širokopasovni radar. Prikažemo, kaj smo pridobili z vpeljavo sistema v vsakdanje testiranje. Ob vsakem avtomatskem zagonu testov sistem izdela poročilo, ki služi za sprotno preverjanje produkta. Ker lahko sistem sam javlja napake, so te vidne pri vsakem poročilu in enostavno zaznane. Zaradi avtomatske izvedbe testov prihranimo 20 delovnih ur na teden, ki jih lahko smiselno porabimo za izvedbo drugih delovnih nalog. |