diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varstvoslovje
Ana Gabrijelčič (Avtor), Gorazd Meško (Mentor)

Povzetek

Pristni odnosi med pazniki in obsojenci so za življenje v zaporu osrednjega pomena. Obsojenci, ki prestajajo kazen, so v zaporu iz različnih razlogov, večina zaradi lažjih kaznivih dejanj, se pa pogosto vedno znova vračajo na poti kriminala in s tem tudi v življenje za zaporniškimi rešetkami. Niso pa redki tudi takšni, ki so obsojeni hujših kaznivih dejanj; tem je zapor njihov drugi dom, saj v njem preživijo tudi več let. V zaporu so obsojenci razporejeni po različnih merilih; najpomembnejša je razvrstitev obsojencev po režimu zaprtega, odprtega, polodprtega in posebej varovanega oddelka ter oddelka s strožjim režimom. Pri tem gre za opazne razločke v ugodnostih in prostosti, ki jih je deležen obsojenec. Kljub temu pa velja, da morajo biti obsojenci obravnavani enako, ne glede na strojeno dejanje, zato je pomembno, da vnašamo v zapor pozitivno naravnane odnose. Zavedati se moramo, da gre za skupino ljudi, ki je že po naravi bolj problematična. Zelo je pomembno, kakšen je prvi vtis, ki ga na zapornike naredijo predvsem pazniki, a tudi drugi zaposleni. Pazniki so v dnevnem stiku z obsojenci. V diplomski nalogi je največ pozornosti namenjene prav obravnavi paznika, saj je paznik eden glavnih akterjev v zaporniškem življenju. Pokazati želim, kakšna so nanje naslovljena pričakovanja, kakšno vlogo imajo v zaporu, katere so še dodatne dejavnosti paznika, s katerimi strokovno pomaga obsojencem, in, kar je najpomembnejše, da ohranjajo odnose z mirnimi prijemi, s pogovori in sposobnostjo, da čim manjkrat zoper obsojenca uporabi silo in prisilo. Prav vrednote paznika in njegove vrline, njegov pozitivni delovni pristop in strokovna usposobljenost omogočajo, da so odnosi sprejemljivi za življenje v zaporu.

Ključne besede

penologija;zapori;pazniki;pravosodni policisti;zaporniki;medosebni odnosi;diplomske naloge;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Izvor: [Ljubljana
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FVV - Fakulteta za varnostne vede
Založnik: A. Gabrijelčič]
UDK: 343.8
COBISS: 2414058 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 2310
Št. prenosov: 486
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: RELATIONSHIP BETWEEN PRISON OFFICERS AND PRISONERS
Sekundarni povzetek: Honest and true relations between guards and convicts are of key importance for the life in prison. Convicts who serve the sentence are imprisoned for different reasons, mainly for minor legal offences. The majority of them continue with their criminal acts and for that reason, they keep on returning to the life behind the bars. There are also numerous convicts who are convicted of more severe legal offences and thus the prison represents their second home, where they can spend many years. In the prison, the convicts are arranged by different criteria, where the classification to the closed, opened, half-opened, specially secured department and the department with a stricter regime has the main role. On the basis of that, there are quite big differences in offering benefits and freedom to the individual convicts. The convicts have to be threated the same, regardless of the legal offences they were charged for, that is why it is important to have positive relations in the prison. We have to be aware that this is the population that is problematic by nature. The first impression the guards and the other staff does is very important. The guards are the ones who interact with the convicts on a daily basis. It probably seems that the main part of my final thesis stresses the guard, but I think it is reasonable to present the key factor of the life in prison. The thesis points out what is expected from the guards, what is their role in prison, what are the possibilities of the additional practice in the process of offering professional help to the convicts and what is most important for them, to maintain the relations by peaceful methods, by talking and using as little restraint towards the convicts as possible. I carefully examined that in my thesis. I believe that the values and the qualities of the guards, as well as their positive attitude and expertise contribute the most to the acceptable life in the prison.
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za varnostne vede, Ljubljana
Strani: 46 str.
Ključne besede (UDK): social sciences;družbene vede;law;jurisprudence;pravo;pravoznanstvo;criminal law;penal offences;kazensko pravo;kazniva dejanja;punishment;execution of sentence;crime prevention;deterrence;
ID: 14896
Priporočena dela:
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varstvoslovje
, diplomsko delo
, vzroki, posledice in možni ukrepi za izboljšanje obstoječih razmer