magistrsko delo
Damijana Dušak (Avtor), Simona Sternad (Mentor)

Povzetek

Digitalna transformacija se z razlogom ponaša z nazivom četrta industrijska revolucija. Prelomne tehnologije, kot so velike količine podatkov, poslovanje v oblaku, internet stvari, delo na daljavo, tehnologija veriženja blokov, omogočajo gospodarskim panogam nesluten napredek v vseh panogah. Z vpeljavo novih tehnologij v poslovne procese se drastično spreminja način dela in poslovna kultura. Podjetja, ki v proces digitalne transformacije ne zmorejo ali ne želijo, na tržišču izgubljajo konkurenčno prednost. V gradbeni panogi so procesi med manj informatiziranimi, kar velja tudi na globalni ravni. Gradbena podjetja se zelo oklepajo klasičnih tehnologij. V gradbeni panogi procesi potekajo drugače kot v preostalih vejah industrije. Vsak projekt v gradbeništvu je enkraten in neponovljiv, zato je delo težko vkalupiti v module celovitih rešitev novih tehnologij. Kljub temu pa je v procesih moč najti elemente, ki se iz projekta v projekt ponavljajo in na njih graditi digitalno transformacijo. V magistrskem delu smo raziskali in opisali digitalno transformacijo na splošno, proces izvajanja strategij s projekti. Predstavili smo tudi elemente informacijskega sistema s poudarkom na projektno informacijskem sistemu ter digitalno transformacijo v gospodarski panogi gradbeništva v Sloveniji. Dejstvo je, da gradbeništvo v digitalni transformaciji zaostaja za preostalimi gospodarskimi panogami. Zato bo potrebnega še veliko dela z osveščanjem izvajalcev in naročnikov, investitorjev.

Ključne besede

informacijski sistemi;digitalna transformacija;projekti;projektni management;gradbeništvo;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UM EPF - Ekonomsko-poslovna fakulteta
Založnik: D. Dušak
UDK: 004.62
COBISS: 113298947 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 93
Št. prenosov: 18
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Digital transformation in construction
Sekundarni povzetek: The digital transformation is rightfully considered the fourth industrial revolution. Breakthrough technologies such as large amounts of data, cloud business, the Internet of Things, remote work, and blockchain technology are allowing industries to make unimaginable progress in all fields. With the introduction of new technologies in business processes, the modus operandi and business culture are drastically changing. Companies that are unable or unwilling to join in the process of digital transformation are losing their competitive advantage in the market. In the construction industry, processes are among the less computerized, which is also true at the global level. Construction companies are clinging to classic technologies. In the construction industry, processes take place differently than in other industry branches. Every project in construction is unique and unrepeatable, so it is difficult to build a framework of comprehensive solutions for new technologies. Nevertheless, it is possible to find elements in the processes that are repeated from project to project and enable building a digital transformation on them. This master's thesis researches and describes the digital transformation in general, the process of implementing strategies with projects. The thesis also presents the elements of the information system with an emphasis on the project information system and digital transformation in the construction industry in Slovenia. In fact, construction is lagging behind the rest of the industry in the field of digital transformation. Therefore, a lot of work will be required to raise awareness among contractors and clients, investors.
Sekundarne ključne besede: digital transformation;strategy;project management;project information systems;construction;MS Project;
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fak.
Strani: III, 73 str., 6 str. pril.
ID: 15064279
Priporočena dela:
, delo diplomskega projekta
, ǂa ǂpragmatic, human-oriented problem solving approach