(magistrsko delo)
Bojan Grobelšek (Avtor), Bojan Borstner (Mentor)

Povzetek

Magistrsko delo raziskuje etiško ozadje managerskih možnosti razmišljanja in odločanja predvsem v zdravstvenih in socialnih organizacijah, čeprav ne gre zanikati, da želi poseči tudi dlje. Delo poskuša na podlagi filozofskega analiziranja in razglabljanja presejati tiste pomembne značilnosti, ki se nanašajo na dano temo. Ta govori o različnih človekovih, predvsem kognitivnih in osebnostnih zmožnostih, ki usodno vplivajo na vse razprave v dani etiško pomembni situaciji, katera je vezana predvsem na managersko odločanje v splošnem pomenu in v specifičnem zdravstveno-socialnem okolju. Vsebinska struktura naloge je razdeljena na tri dele, od katerih se zadnji del ponovno deli na dvoje. V prvem delu so predstavljeni trije vidiki inteligentnosti, od katerih imata največji pomen duhovna inteligentnost in modrost, kar je tudi naše osnovno izhodišče. Njuna specifičnost se pomembno prenaša na razumevanje vseh nadaljnjih etiških izhodišč, ki predstavljajo osrednji del naloge. Tam je predstavljena etika na splošno in specifično, v obliki njenih različnih konceptov, kjer prihaja do primerjav s pojmom pravičnosti kot osrednjo vrlino, ali vrednoto, ali načelom, ki ima posebno vlogo v vseh časih, okoljih in ureditvah. Slednje nas popelje v zadnji del naloge, kjer se združijo vse poprejšnje teme s specifiko managementa v splošnem in kasneje v zdravstveno-socialnem okolju. Vsak organizacijski sistem je upravljan s strani managementa, od katerega se pričakuje, da bo odgovorno, do vseh interesnih skupin, iskal etiške načine za doseganje zastavljenih ciljev in poslanstva. Pri tem ima na voljo različne etiške koncepte, ki jim naj sledi. Za to pa potrebuje nekatere osebnostne značajske lastnosti, kot so vrline in vrednote. Zdravstveni in socialni sistem se od klasičnega, tj. gospodarskega, razlikuje po svojem namenu in poslanstvu. Od njega se pričakuje, da zagotavlja pravičen in enakopraven dostop vsem uporabnikom do njegovih storitev, poleg tega mora njegovo delovanje vsebovati tudi odgovorno porabo sredstev, ki jih v obliki prispevkov omogoča celotna družba. V sklepnem delu je zaključna ugotovitev, da je etika vrlin tisti etiški koncept v managementu zdravstva in sociale, ki omogoča managerjem vse potrebne etiške sposobnosti, ki so nujne za zagotavljanje vseh poprej omenjenih dejstev, tj. socialne varnosti celotne družbe.

Ključne besede

management;zdravstvo;sociala;etika;inteligenca;modrost;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Izvor: Maribor
Tipologija: 2.09 - Magistrsko delo
Organizacija: UM FZV - Fakulteta za zdravstvene vede
Založnik: [B. Grobelšek]
UDK: 17:614.2
COBISS: 1870244 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 2015
Št. prenosov: 427
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Ethics of management in health and social care
Sekundarni povzetek: The Master’s thesis researches ethical background of managerial thinking possibilities in decision-making especially in health care and social care organizations, although it is not to deny that it wants to intervene even further. This work tries to pass those important characteristics, on the basis of philosophical analysis and arguing, which are related to a given topic. It talks about different human abilities, especially cognitive and personality, which fatally affect the all debates put in ethical important situation, which is primarily linked to the managerial decision-making in the general sense and in the specific health social environment. The content structure of the Master’s thesis is divided into three parts and the last part is again divided into two. In the first part the three aspects of intelligence are presented, from which the greatest importance have the spiritual intelligence and wisdom, which is also our basic starting point. Their specificity is important in understanding any further ethical origins as a central part of the task. There ethics is presented in general and specific, in the form of its various concepts, which leads to comparisons with the concept of justice as a main virtue or value or principle, which has a special role in all periods, surroundings and settlements. This leads us to the last part of the paper, where all former issues are combined with the specifics of management in general, and later in medical-social environment. Each organizational system is managed by the management which is expected to be accountable to all groups of interest, seeking for ethical ways to achieve the set objectives and mission. At this point it has available different ethical concepts, which are to follow. For that it is required also some personality and character qualities like virtues and values. Health and social system differs from classical, economic, in its purpose and mission. From it is expected to provide a rightful and equal access to all users of its services, beside that it activity has to include responsible consumption of means, which are the contributions from the whole society. In the concluding part the final finding is, that ethics of virtues is the ethical concept in the health-management and social-care, which allows all the necessary skills to the managers that are needed to ensure all previously mentioned facts, that is social security of the whole society.
Sekundarne ključne besede: management;health care;social care;ethic;intelligence;wisdom;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Magistrsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za zdravstvene vede
Strani: IV, 136 str.
Ključne besede (UDK): philosophy;psychology;filozofija;psihologija;moral philosophy;ethics;practical philosophy;moralna filozofija;etika;praktična filozofija;applied sciences;medicine;technology;uporabne znanosti;medicina;tehnika;medical sciences;medicina;public health and hygiene;accident prevention;javno zdravje in higiena;preprečitev nesreč;public and professional organization of health;javna in poklicna organizacija zdravstva;
ID: 16012