diplomsko delo univerzitetnega študija
Mojca Jagodič (Avtor), Anton Dvoršek (Mentor), Danijela Frangež (Komentor)

Povzetek

Nasilje nad otroki je včasih veljalo za temo, o kateri se ne govori veliko. S preventivnim in načrtnim obveščanjem javnosti s strani policije in drugih nevladnih organizacij se je to začelo korenito spreminjati. Nasilje nad otroki ni več tabu tema, v tolikšni meri, kot je bila, ampak o njej govori celotna javnost in svetuje žrtvam, naj o tem spregovorijo in ljudi, ki so v vsakdanjem stiku z otroki, opozarja, naj prijavijo kakršne koli znake, ki jih povezujejo z morebitnim nasiljem. Ob zaznavi kakršnega koli nasilja sta nujno potrebna takojšnje ukrepanje in prijava. Poleg ustrezne zakonodaje morajo pristojni preiskovalci v prvi vrsti skrbeti za korist otrok. Njihova naloga in dolžnost je, da je postopek čim hitrejši in krajši oziroma da na otroka čim manj vpliva in ne povzroči dodatne travmatiziranosti. Pomembno je, da se otroku zagotovi varnost in prisotnost osebe, ki ji otrok zaupa, poleg tega pa je izrednega pomena prostor, kjer poteka razgovor z otrokom. V Sloveniji te prostore imenujemo prijazne sobe, ki so opremljene primerno otroku, v nasprotju s temačnimi pisarnami in sodnimi dvoranami, kjer so včasih potekali razgovori. Otroku je tako omogočeno, da se o dejanjih, ki jih je doživel, pogovarja samo z eno osebo, da v bližini ni storilca kaznivega dejanja in da o boleči temi govori samo enkrat ali največ dvakrat. To omogoča sodobna videokonferenčna oprema, ki se nahaja v vseh prijaznih sobah. Razgovor se snema in posnetek velja kot zakonit dokaz na sodišču. Na učinkovitost razgovora vpliva predvsem razumevanje otroka, njegovih značilnosti in poznavanje okoliščin družinskih odnosov in samega dogodka, na katere se mora temeljito pripraviti neposredni izpraševalec. Poznati mora otrokove zmožnosti komuniciranja in vse posebnosti, da lahko z njim izvede pogovor na njemu primeren način in s tem doseže pridobitev ključnih podatkov oziroma dokazov za nadaljnji postopek. Zaključimo lahko torej, da je poleg otroku prijazne sobe kot prostora za neposredno izpraševanje, glavnega pomena izobraževanje in usposabljanje izpraševalcev, ki morajo imeti različna specifična znanja, da izvedejo kar se da učinkovit razgovor z otrokom.

Ključne besede

kazniva dejanja;nasilje;otroci;preiskovanje;kriminalistično preiskovanje;pogovor;izpraševanje;prijazne sobe;diplomske naloge;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM FVV - Fakulteta za varnostne vede
Založnik: M. Jagodič]
UDK: 343.98(043.2)
COBISS: 2687978 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 993
Št. prenosov: 144
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni povzetek: Violence on children used to be a taboo topic and was not discussed much. However, with precautionary and systematic informing of police and other non-governmental organizations the situation started to change radically. Violence on children has become a topic present in daily conversations where it is recommended that victims of violence speak up. People who are aware of any kind of signs which could be connected to violence should make a report to the police. Beside the legislation, the prime concern of the competent investigators should also be the benefit of the child. Their duty is to run the procedure as fast as possible, so it does not leave any trauma for the child. It is important that the child feels safe and confident around the person that talks to him and the place where the conversation takes it's course has a crucial importance too. In Slovenia, we name these kinds of rooms “friendly rooms” (slo: prijazne sobe) and they are adequately designed for children, unlike the dark offices and court rooms, where the conversations used to take place. Friendly rooms enable children to speak about the horrible deeds to only one person without the causer being present and what is more, children speak about the painful experience only once or twice because of the video-conference equipment, which is present in every friendly room. The conversation is more efficient if the first-hand questioner understands the child and his characteristics; and he must also be familiar with the family circumstances and the situation itself. He must know child’s communication capability and all others peculiarities, so he can adjust the conversation in order to get useful information or evidence for the further procedure. We can conclude that beside the friendly room, the education and qualification of questioners have an important role in carrying out an efficient conversation with the child.
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Diplomsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Fak. za varnostne vede, Ljubljana
Strani: 52 str.
ID: 8726844
Priporočena dela:
, diplomsko delo univerzitetnega študija
, diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
, ni podatka o podnaslovu
, ni podatka o podnaslovu
, diplomsko delo