študija primera
Marjeta Sekavčnik (Avtor), Polona Tominc (Mentor)

Povzetek

Namen diplomskega seminarja je bil ugotoviti kakšne so razlike med podjetniki in podjetnicami v Sloveniji in zakaj do njih prihaja. Tega smo se lotili tako, da smo diplomski seminar razdelili na dva večja dela in sicer na teoretični in empirični del oz. študijo primera. Pri teoretičnem delu smo se najprej seznanili z osnovnimi pojmi podjetništva, spoznali kakšni so razlogi (motivi) podjetnikov in podjetnic, da se odločijo za podjetniško kariero, ugotovili kakšne so njihove osebnostne značilnosti ter proučili kakšno podjetništvo imamo v Sloveniji. V študiji primera (v empiričnem delu) pa smo opravili intervju s podjetnikom in intervju s podjetnico. Z raziskavo smo primerjali pri katerih značilnostih se podjetnik in podjetnica med seboj razlikujeta. Iz opravljene raziskave lahko povzamemo, da se podjetnik in podjetnica med seboj razlikujeta glede na stopnjo in smer pridobljene izobrazbe, glede na pretekle delovne izkušnje ter glede na dejavnost, s katero se ukvarjata. Podjetnik in podjetnica pa sta si podobna po tveganju, saj nobeden ni nagnjen k visokemu tveganju, oba dva imata oz. sta imela vsaj enega izmed staršev (samozaposlenega) podjetnika in oba dva sta bila v družini najstarejša otroka. Če primerjamo podjetnice in podjetnike v Sloveniji, lahko ugotovimo, da so si po določenih značilnostih precej podobni, po nekaterih pa se seveda razlikujejo. Razlikujejo se glede na motivacijo, pretekle delovne izkušnje, osebnostne značilnosti, glede na vrsto ustanovljenega podjetja in glede na vire sredstev, s katerimi ustanovijo podjetje. Podjetnice in podjetniki se poleg prej naštetih značilnosti razlikujejo tudi po deležu novonastalih in ustaljenih podjetjih. Delež novonastalih in ustaljenih podjetij, ki jih ustanovijo in vodijo ženske je manjši, kot tisti, ki jih ustanovijo in vodijo moški, a po tem ne smemo napačno soditi, da so ženske pri vodenju manj sposobne in uspešne, kot moški.

Ključne besede

podjetništvo;podjetnik;osebnost;značilnosti;razlike;lastnosti;študije;intervjuji;raziskave;Slovenija;

Podatki

Jezik: Slovenski jezik
Leto izida:
Tipologija: 2.11 - Diplomsko delo
Organizacija: UM EPF - Ekonomsko-poslovna fakulteta
Založnik: [M. Sekavčnik]
UDK: 658:005.311(497.4)
COBISS: 11559452 Povezava se bo odprla v novem oknu
Št. ogledov: 2229
Št. prenosov: 276
Ocena: 0 (0 glasov)
Metapodatki: JSON JSON-RDF JSON-LD TURTLE N-TRIPLES XML RDFA MICRODATA DC-XML DC-RDF RDF

Ostali podatki

Sekundarni jezik: Angleški jezik
Sekundarni naslov: Differences between male and female entrepreneurs in Slovenia
Sekundarni povzetek: The purpose of the thesis was to find out what are the differences between male entrepreneurs and female entrepreneurs in Slovenia and why these differences occur. A graduate seminar was divided into two major works on the theoretical and empirical works or. case study. In the theoretical part, we learn the basic concepts of entrepreneurship and what are the reasons (motives) and female entrepreneurs to opt for an entrepreneurial career, find out what their personality characteristics are, and to examine what kind of business is located in Slovenia. In the case study (in the empirical part), we conducted an interview with a male entrepreneur and an interview with a female entrepreneur. This study compared the characteristics in which are male and female entrepreneurs differ. From the studies we can conclude that the male and female entrepreneurs differ according to the degree and direction of educational attainment, based on past experience and according to the activity which they deal with. Male and female entrepreneurs are similarly at risk, as none are prone to high risk, and both have at least one parent (self-employed) entrepreneur and both of these were the eldest child in the family. If we compare male and female entrepreneurs in Slovenia, we can see that they are under certain characteristics quite similar, but also different in certain ways. This varies depending on the motivation, past experience, personal characteristics, depending on the type of business set up and type of resource to start a business. Male and female entrepreneurs in addition to the previously mentioned characteristics also differ in the proportion of births and established companies. The proportion of births and established businesses set up and run by women is lower than the one that created and run by men, but it is wrong to judge that women are less capable in managing and successful than men.
Sekundarne ključne besede: Entrepreneurship;entrepreneur;female entrepreneur;entrepreneurship in Slovenia;personality traits;differences between entrepreneurs and female entrepreneurs stereotypes.;
URN: URN:SI:UM:
Vrsta dela (COBISS): Delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga
Komentar na gradivo: Univ. v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fak.
Strani: 38 str., 2 str. pril.
ID: 8727427
Priporočena dela:
, zaključna projektna naloga
, zaključna projektna naloga